طرح بازاریابی کسب و کار های کوچک| The 1-Page Marketing Plan
1398/6/16
نوع: معرفی کتاب
نویسنده: لیلا اکبری

قرار است درباره چه چیزی صحبت کنیم؟

اگر بخواهم ماهیت این کتاب را در جمله ای خلاصه کنم، این است: «سریع ترین راه رسیدن به پول.» تعمدا این مطلب را در اولین جای ممکن از کتاب میگویم، چون نمی خواهم وقتتان را هدر کنم.

چطور کسب و کارتان را نابود کنید:

می خواهم یکی از ساده ترین و رایج ترین روش های نابود کردن کسب و کار را برایتان فاش کنم، از صمیم قلب با این امید که از آن استفاده نکنید. این روش مسلما بزرگترین اشتباهی است که صاحبان کسب وکارهای کوچک در حوزه بازاریابی مرتکب می شوند. این مشکل شایع، دلیل اصلی شکست بازاریابی اکثر کسب وکارهای کوچک است.

اگر صاحب کسب و کار کوچکی هستید، بدون شک کمی درباره بازاریابی و فروش فکر کرده اید. رویکردتان چه خواهد بود؟ در تبلیغات خود چه می خواهید بگویید؟ رایج ترین روش تصمیم گیری برای این مسائل، که اکثر صاحبان کسب وکارهای کوچک از آن استفاده می کنند، این است که به رقبای بزرگ و موفق خود، در صنعتی که در آن مشغول به فعالیت اند، نگاه و از آنها تقلید می کنند. به نظر منطقی می رسد؛ کاری را که کسب وکارهای موفق میکنند انجام دهید و شما هم موفق خواهید شد، مگر نه؟

درواقع، این سریع ترین راه برای شکست است و مطمئنم این اشتباه منجر به شکست تعداد زیادی از کسب وکارهای کوچک شده است. دو دلیل اصلی آن عبارت اند از:

یک. شرکت های بزرگ دستور کار متفاوتی دارند: شرکت های بزرگ در بحث بازاریابی دستور کار بسیار متفاوتی نسبت به کسب وکارهای کوچه استراتژی ها و اولویت های آنها بسیار با شما فرق می کند. اولویت های بازاریابی شرکت های بزرگ چیزی شبیه به این است:

۱. خشنود کردن هیئت مدیره

۲. آرام کردن سهام داران

٣. اقناع تعصبات مدیران

4. برآورده کردن انتظارات مشتریان فعلی

5. کسب جوایز تبلیغات و خلاقیت

6. جلب «حمایت» سهام داران و کمیته های گوناگون

7. سودآوری

اولویت های بازاریابی کسب وکارهای کوچک چیزی شبیه به این است:

1. سودآوری: همان طور که می بینید، بین اولویت های بازاریابی شرکت های کوچک و بزرگ یک دنیا تفاوت وجود دارد. پس طبیعتا باید در استراتژی و اجرا هم یک دنیا تفاوت داشته باشند.

۲. شرکت های بزرگ بودجه بسیار متفاوتی دارند: استراتژی همراه با مقیاس تغییر می کند. درک این موضوع بسیار مهم است. آیا فکر میکنید کسی که در ساخت آسمان خراش ها سرمایه گذاری می کند استراتژی سرمایه گذاری ملکی متفاوتی با یک سرمایه گذار کوچک املاک دارد؟ قطعا بله.

استفاده از همان استراتژی در مقیاس کوچک جواب نخواهد داد. نمی توانید فقط یک طبقه از آسمان خراش را بسازید و موفق شوید، به همه ۱۰۰ طبقه آن نیاز دارید.

اگر شما ۱۰ میلیون دلار بودجه تبلیغاتی و سه سال زمان برای دستیابی به نتیجه سودآور دارید، در مقایسه با کسی که باید به سرعت با بودجه ۰۰۰ ,۱۰ دلاری به سودآوری برسد، باید از استراتژی بسیار متفاوتی استفاده کنید. اگر از استراتژی بازاریابی شرکت های بزرگ استفاده کنید،۰۰۰ ,۱۰ دلار شما مثل قطره ای در اقیانوس خواهد بود؛ بی اثر است و کاملا هدر خواهد رفت چون استفاده از این استراتژی در مقیاسی که شما فعالیت میکنید اشتباه است.

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.