تامین مالی جمعی | Crowdfunding
1396/12/19
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: مینا رزقیان

تاریخچه تامین مالی جمعی

پلتفرم‌های برتر در چه تاریخی ایجاد شده‌اند؟

اولین نمونه ثبت شده در استفاده از تأمین مالی جمعی در سال 1876 برای ساخت مجسمه آزادی ایالات متحده آمریکا انجام شده است. فعالیت های جمع آوری پول با حمایت مالی پولیتزر شامل مسابقات بوکس، نمایشگاه های هنری، تئاتر و فروش نماد کوچک مجسمه‌های آزادی در اندازه شش اینچی به قیمت یک دلار و فروش نماد مجسمه‌های آزادی بزرگ به ارتفاع 12 اینچ با قیمت 5 دلار شروع شد. بالاترین اهداکنندگان نیز به عنوان یادبود، سکه های طلا دریافت می کردند. در طول پنج ماه روزنامه ورلد 3.102.000 دلار کمک مالی از 125.000 نفر جمع آوری کرد. بسیاری از این کمک های مالی حدود یک دلار یا کمتر بودند. به عنوان قدردانی از مشارکت کنندگان در پروژه، روزنامه ورلد اسامی افراد را صرف نظر از مقدار کمکی که کرده بودند منتشر کرد. دلیل ظهور و گسترش تأمین مالی جمعی به شکل سازمان یافته در قالب تأمین سرمایه مالی را می توان بحران مالی سال 2008 در جهان دانست. به علت تمایل کم بانک‌ها به وام دادن، کارآفرینان شروع به جستجوی راه های دیگری برای جذب سرمایه کردند. مشکلاتی که صنعت‌گران، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خرده پا در جمع آوری سرمایه داشتند، منجر شد سرمایه‌گذاری سنتی که توسط دوستان و فامیل صورت می‌گرفت به شکل تأمین مالی جمعی بسط پیدا کند. وب گاه‌های ایندیگوگو و کیک استارتر به عنوان سایت‌های واسط تأمین مالی جمعی به ترتیب در سال های 2008 و 2009 راه اندازی شدند. این وب‌گاه‌ها پذیرای موضوعات مختلفی نظیر فعالیت‌های هنری و ایده‌های کارآفرینانه بودند و تأمین مالی شرکت‌های نوپا در مراحل اولیه را پر کنند.

تامین مالی جمعی یا Crowdfunding چیست؟

در یک تعریف می توان تأمین مالی جمعی را یک فراخوان عمومی از طریق اینترنت، برای تأمین منابع مورد نیاز به صورت کمک بلاعوض، تبادل انواع پاداش یا سهام و قرض‌دهی به منظور حمایت از ابتکارات در رسیدن به اهداف مشخص توصیف کرد. این روش یکی از جدیدترین کارکردهای کسب و کار الکترونیکی است و در حالت کلی به فرآیند تأمین مالی از عموم مردم جامعه برای راه اندازی یک کسب و کار یا انجام پروژه با استفاده از واسطه وب گفته می شود.

Crowdfunding از دو لغت Crowd به معنای "انبوه مردم" و Funding به معنای "تامین سرمایه" تشکیل شده است که به منظور حمایت مالی از هنرمندان، کارآفرینان، صاحبان ایده و استارتاپ ها به وجود آمده است و نقش بسیار مهمی در صنعت، تکنولوژی و هنر یک جامعه ایفا میکند. سرمایه گذاری جمعی، ابتدا در کشورهای توسعه یافته و به تازگی در برخی کشورهای در حال توسعه به کار گرفته میشود. در سال‌های اخیر تعداد زیادی از بسترهای تامین مالی جمعی به وجود آمده و اغلب نشان داده اند که در تأمین سرمایه بسیار موفق عمل کرده اند. 

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.