توضیح 9 روش ارزیابی استارتاپ
1398/9/26
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: لیلا اکبری

استارتاپ مانند جعبه است، یک جعبه بسیار خاص.

جعبه یک ارزشی دارد. با قرار دادن موارد و چیز های بیشتر در جعبه ، ارزش آن افزایش می یابد. ثبت اختراع و تیم مدیریت به آن اضافه کنید تا ارزش آن افزایش یابد.آسان است ، درست است؟

همچنین این جعبه جادویی است. با قرار دادن 1 دلار در داخل آن، به شما 2 دلار ، 3 دلار یا حتی 10 دلار باز می گردد. شگفت انگیز است!

مشکل این است که ساخت جعبه می تواند بسیار گران باشد. بنابراین ، شما باید با افرادی که پول دارند آشنا بشوید(بگذارید آنها را سرمایه گذار بنامیم) و به آنها معامله ای پیشنهاد دهید که کمی شبیه این باشد: "برای ساختن جعبه یک دلار به من بده و X درصد از هر چیزی که از آن بیرون می آید برای تو." اما X باید چقدر باشد؟ این بستگی به ارزش گذاری پیش از تزریق پول (pre-money valuation) دارد، یعنی ارزش جعبه در لحظه سرمایه گذاری است. اما محاسبه آن دشوار است. این مقاله شما را از طریق 9 روش ارزیابی مختلف کمک می کند تا به شما در درک بهتر چگونگی تعیین ارزش پیش پرداخت کمک کند. لطفا توجه داشته باشید که بیشتر روش های ارزیابی براساس داده هایی مانند مقایسه یا ارزش پایه هستند. چگونگی یافتن چنین داده هایی به خودی خود موضوعی است و در این مقاله به آنها پرداخته نمی شود.

1.روش برکوس (The Berkus Method)

روش برکوس یک قانون ساده و راحت برای برآورد ارزش جعبه شما است. این طرح توسط دیو برکوس، نویسنده مشهور و سرمایه گذار فرشته تجاری طراحی شده است. نقطه شروع این است: آیا معتقدید این جعبه تا پنجمین سال بیزینس می تواند به 20 میلیون دلار درآمد برسد؟ اگر جواب مثبت است ، می توانید جعبه خود را در برابر پنج معیار اصلی ساخت جعبه ها ارزیابی کنید. برای جعبه ای که انتظار می رود تا سال 5 بیزینسش حداقل 20 میلیون دلار درآمد داشته باشد:

1. ایده درست و بی عیب (ارزش اولیه)

2. نمونه اولیه (تکنولوژی)

3. تیم مدیریت کیفیت (اجرا)

4. روابط استراتژیک (رفتن به بازار)

5. لیست محصولات یا فروش

این کار ایده خوبی به شما می دهد که چقدر جعبه شما ارزش دارد (ارزش افزوده قبل از تزریق پول) و مهمتر از همه، آنچه را باید بهبود بخشید. توجه داشته باشید که طبق گفته برکوس، ارزش پیش پرداخت نباید بیشتر از 2 میلیون دلار باشد. توجه داشته باشید که روش Berkus برای استارتاپ هایی در مرحله قبل از درآمد درنظر گرفته شده است.

2.روش جمع بندی فاکتور ریسک (Risk Factor Summation Method)

روش جمع بندی فاکتور ریسک یا روش RFS یک نسخه کمی تکامل یافته از روش Berkus است. ابتدا مقدار اولیه جعبه خود را تعیین می کنید. سپس مقدار گفته شده را برای 12 عامل خطر ذاتی که در ساخت جعبه وجود دارد تنظیم می کنید. مقدار اولیه به عنوان مقدار متوسط برای یک جعبه مشابه در منطقه شما تعیین می شود و عوامل خطر به عنوان مضرب 250،000 دلار آمریکا مدل می شوند، از 500000 دلار برای ریسک بسیار پایین به زیر 500000 دلار برای ریسک بسیار بالا. مشکل ترین قسمت در اینجا و در اکثر روش های ارزیابی، در واقع یافتن داده هایی در مورد جعبه های مشابه است. روش RFS برای استارتاپ های پیش از درآمد در نظر گرفته شده است.

3.روش ارزیابی امتیاز (Scorecard Valuation Method)

روش ارزشگذاری امتیاز یک رویکرد دقیق تر به مسئله ارزش گذاری جعبه است. این کار از همان روش RFS شروع می شود، یعنی شما یک ارزیابی پایه را برای جعبه خود تعیین می کنید، سپس مقدار را برای مجموعه معینی از معیارها تنظیم می کنید. هیچ چیز جدیدی نیست، جز این که این معیارها براساس تأثیرگذاری آنها بر موفقیت کلی پروژه، سنجیده می شوند. این روش همچنین می تواند تحت عنوان "بیل پین متد" یافت که شش معیار را در نظر می گیرد: مدیریت (30 درصد) ، اندازه فرصت (25 درصد) ، محصول یا خدمات (10 درصد) ، کانال های فروش (10 درصد) ، مرحله مشاغل (10 درصد) و سایر عوامل (15 درصد). روش ارزیابی امتیاز سنجی برای مبتدیان پیش از درآمد درنظر گرفته شده است.

4.روش معاملات قابل مقایسه (Comparable Transactions Method)

روش معاملات قابل مقایسه فقط یک قاعده سه است. بسته به نوع جعبه ای که در حال ساخت هستید، می خواهید شاخصی پیدا کنید که یک مقدار خوب برای ارزش جعبه شما باشد. این شاخص می تواند مختص صنعت شما باشد: درآمد مکرر ماهانه (SaaS)، مبلغ HR (موقت)، تعداد فروشگاه ها (خرده فروشی)، ثبت اختراع ثبت شده (medtech / biotech)، کاربران فعال هفتگی یا WAU (پیام رسان) و غیره. زمان، شما فقط می توانید خطوط را از P&L بگیرید: فروش، حاشیه ناخالص، EBITDA و غیره روش معاملات قابل مقایسه برای استارتاپ های قبل و بعد از درآمد درنظر گرفته شده است.

5.روش ارزش کتاب (Book Value Method)

فراموش کنید که چقدر جعبه جادویی است و ببینید یک پوند مقوا چقدر ارزش دارد. ارزش کتاب به ارزش خالص شرکت، یعنی دارایی های ملموس جعبه، "قطعات سخت" اشاره دارد. روش ارزش کتاب مخصوصاً برای شرکت های نوپا اهمیتی ندارد، زیرا بر روی ارزش "ملموس" شرکت متمرکز شده است، در حالی که بیشتر مبتدی ها روی دارایی های نامشهود متمرکز هستند: تحقیق و توسعه برای یک شرکت زیست فناوری، پایه کاربر و توسعه نرم افزار برای راه اندازی وب و غیره.

 

منبع: کلیلک کنید

این مقاله ادامه دارد...

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.