مصاحبه اختصاصی
1398/10/14
نوع: مربیان
نویسنده: هانیه طالبی

1- معرفی مختصر از خودتان؟

رضا شیرازی هستم مدیر و موسس سایتهای وب۲۴ و سئو۲۴. از اول دبیرستان با برنامه نویسی آشنا شدم و در دانشگاه هم این رشته را ادامه دادم و کارشناس ارشد هوش مصنوعی از دانشگاه امیرکبیر تهران خوانده ام. بعد از چندسال فعالیت در حوزه برنامه نویسی به سئو علاقمند شدم و ان را ادامه دادم.

2- حوزه فعالیتتان؟

از حدود سالهای ۷۶ و ۷۷ کار حرفه ای برنامه نویسی را شروع کردم و به مرور زمان وارد حوزه وب شدم و به مباحث سئو و دیجیتال مارکتینگ علاقمند شدم. سال ۸۵ سایت seo24.ir  را راه اندازی کردم و بعد از آن هم web24.ir را راه اندازی کردم و در زمینه سئو، طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنم.

3- از چه سالی فعالیت در حوزه استارتاپی را شروع کردید؟

اولین سایتی که برای خودم طراحی کردم، پارس انتخاب نام داشت و سایتی برای دریافت بازخورد مصرف کنندگان بود. این سایت را سال ۸۷ راه اندازی کردم و به صورت فردی ان را توسعه دادم. بعد از ان هم با مجموعه های مختلف استارتاپی همکاری داشتم و در حال حاضر بر روی دو استارتاپ jet.ir  و jetseo.ir  فعالیت میکنم.

4- چه استارتاپ های موفق تحت مربیگری تا به حال داشتید؟

تا کنون با سایتهای زیادی همکاری داشته ام که اکثر آنها جز سایتهای بزرگ و موفق ایران هستند. ترجیح میدم نامی از یک سایت یا استارتاپ خاص نبرم.

5- کمبود چه چیزهایی در اکوسیستم استارتاپی احساس می شود؟

به نظر من بیشتر استارتاپ ها در مسائلی مثل طراحی مدل کسب و کار، مدیریت هزینه ها و شناخت نیاز واقعی مخاطب مشکل دارند و بعضا در اجرا ضعیف عمل میکنند. تعداد زیادی از استارتاپ ها ایده های عملیاتی ندارند و موارد زیادی هم پیش آمده که ایده استارتاپ بسیار خوب است اما به درستی اجرا نشده یا مدل درآمدزایی مناسبی برای آن طراحی نشده و به همین دلیل شکست میخورد.

6- بزرگترین مشکلی که در بحث سرمایه گذاری خطرپذیر در اکوسیستم استارتاپی ایران داریم چیست؟

ارتباط مناسب میان سرمایه گذار و تیم استارتاپ، از این جهت که دو طرف بتوانند توقعات درست و واقعی از هم داشته باشند. بعضا پیش آمده که سرمایه گذارها دید درستی نسبت به استارتاپ ندارند و به دنبال بازگشت سریع سرمایه و سود هستند. در برخی از موارد هم مدیران استارتاپ ها، با سرمایه ای که جذب میکنند، حقوق های نجومی پرداخت میکنند و به اصطلاح ریخت و پاش میکنند.

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.