گزارش کارگاه «آشنایی با متدلوژی استارتاپ ناب و بوم ناب»
1398/10/23
نوع: کارگاه ها
نویسنده: هانیه طالبی

در روز شنبه  مورخ 2دی 1398 کارگاه « آشنایی با متدلوژی استارتاپ ناب و بوم ناب(lean canvas)» با سخنرانی جناب آقای محمد گرویی در شتاب دهنده نکسترا برگزار شد. در این کارگاه مفاهیمی از قبیل مدل کسب و کار ناب چیست؟ چه اهمیت و کاربردی دارد، مطرح شد و در خصوص آنها به طور کامل تو.ضیح داده شد. اگر بخواهیم نگاهی جامع به موضوع مطرح شده داشته باشیم می‌توانیم به متن ذیل اشاره کنیم:

این کارگاه برای افرادی مناسب است که ایده‌ای برای راه‌اندازی کسب و کار خود داشته اما نمی‌دانند که از کجا باید شروع کنند. همچنین افرادی که در حال کار بر روی ایده‌ و محصول خود می‌باشند نیز با استفاده از این رویکرد می‌توانند تصویر واضحی از تمامی اجزای تاثیرگذار کسب‌وکارشان به همراه روش‌های مناسبی برای رفتار با مشتری و ارتقای محصول پیدا کرده و در نتیجه سرعت رشد و احتمال موفقیت کسب و کارشان را بهبود بخشیده یا احتمال شکست آن را کم کنند. در این دوره به مفهوم استارتاپ ناب، دلایل شکست استارتاپ ها، کمینه محصول پذیرفتنی، و در نهایت آشنایی با بوم ناب و تفاوت آن با بوم مدل کسب و کار و تکمیل آن می‌پردازیم.

سرفصل های مورد بررسی در این کارگاه به قرار زیر می باشد:

در این کارگاه با متدلوژی Lean Startup یکی از معروف‌ترین روش‌های ایجاد کسب‌وکارهای نوپا آشنا خواهیم شد و سپس به تکمیل مدل کسب‌وکار خود براساس آموخته‌های این روش در چارچوب Lean Canvas خواهیم پرداخت.

1-استارتاپ چیست

2-چرا استارتاپ ها شکست می‌خورند

3-متدلوژی استارتاپ ناب

4-کمینه محصول پذیرفتنی

5-چرخش

6-بساز - بسنج - یاد بگیر

7-مدل کسب و کار

8-بوم ناب

در ابتدای کارگاه مدرس بحث را با این سوال شروع کرد؛ که مدل کسب و کار چیست؟ مدل کسب و کار ناب چه فرقی با مدل کسب و کار کانواس می کند؟ آیا فرقی دارد؟ طرح کسب و کار چه فرقی با مدل کسب و کار دارد؟ مدرس این سوالات را به صورت کامل با ذکر مثال های داخلی و خارجی توضیح داد.

دوم،  مدل کسب و کار برای استارتاپهای محصول محور به چه صورت می باشد؟ استارت آپ های خدمت محور چگونه باید مدل کسب و کارشان را بنویسند؟

سوم، هر کدام از خانه های مدل کسب و کار به چه معنا است؟ این خانه ها با نظر به تفاوت ساختاری و حوزه ای استارتاپها به چه صورت نوشته می شود؟ در این قسمت کارگاه با بحث و بررسی هر کدام از شرکت کنندگان ملزم شدند تا به صورت عملی مدل کسب و کار خود را بنویسند و توضیح دهند.

چهارم، در انتها کارگاه علل شکست استارتاپها مورد بررسی قرار گرفت و ذکر شد که اهمیت آماده کردن مدل کسب و کار و تست آن  قبل از شروع کار به چه میزان است؟ و چگونه مدل کسب و کارهایی با شکست رو به رو می شوند و چگونه می توان از رخ داد آنها جلوگیری کرد؟

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.