گزارش کارگاه «اصول سئو ویژه استارتاپ ها»
1398/11/1
نوع: کارگاه ها
نویسنده: هانیه طالبی

در روز دوشنبه  مورخ 30 دی 1398 کارگاه «اصول سئو ویژه استارتاپ ها» با سخنرانی جناب آقای رضا شیرازی در شتاب دهنده نکسترا برگزار شد. در این کارگاه مفاهیمی از قبیل آشنایی با اصول سئو، اهمیت ویژه سئو برای استارت آپ ها و ... مطرح شد. اگر بخواهیم نگاهی جامع به موضوع مطرح شده داشته باشیم می‌توانیم به متن ذیل اشاره کنیم:

در ابتدای کارگاه مدرس بحث را با این سوال شروع کرد؛ سئو چیست و برای چه کاری مفید است؟

یک سایت اینترنتی اگر بازدید نداشته باشد، هیچ ارزشی ندارد. اکثر مدیران سایت ها به خوبی میدانند که برای موفقیت باید بازدید سایت خود را افزایش دهند. سئو، کم هزینه ترین و پربازده ترین روش افزایش ورودی هدفمند سایت ها در اینترنت است و امروزه همه فعالان وب به اهمیت آن پی برده اند. با توجه به اینکه گوگل همواره از الگوریتم های خود محافظت میکند، تصورات اشتباه زیادی در مورد سئو (SEO) وجود دارد که با واقعیت هم خوانی ندارند.

SEO که مخفف عبارت Search Engine Optimization است که گستره ی بزرگی از فعالیت های مختلف را در بر می گیرد. برخی این فعالیت ها را با نام بهبود رنکینگ سایت می شناسند و برخی دیگر عبارت ارتقا رتبه سایت را استفاده می کنند. این در حالیست که تلفظ صحیح این عبارت اس ای او معادل "بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو" است. در ادامه کارگاه مدرس توضیح داد که برای کسب نتیجه در موتورهای جستجو از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

این دو روش عبارتند از:

1- تبلیغات در گوگل: روش اول این است که با پرداخت مبلغی به موتور جستجوی مورد نظر (به عنوان مثال گوگل) لینک سایت خود را به ازای جستجوی کلمات خاص در آن قرار دهید. در این روش شما باید مبلغ هنگفتی را پرداخت کنید به این ترتیب که به ازا هر کلیک که از طرف کاربران انجام میشود از حساب شما مبلغی کسر می شود.

2- سئو و بهینه سازی سایت: شما سایت خود را برای کلمات خاص بهینه سازی می کنید تا در 10 نتیجه اول موتور جستجو قرار گیرد. در این روش شما مانند روش اول بازدید کننده خواهد داشت (برای مشاهده آمار دقیق به بخش مقالات مراجعه کنید) و با پرداخت مبلغی بسیار کمتر  آن هم تنها برای یک بار بازدیدکننده زیادی را به سایت خود هدایت می کنید.

در انتها این بحث مطرح شد که چرا سئو اهمیت دارد؟ و چگونه می توان کاربر مورد نظر را جذب کرد؟

اگر بخواهیم اشاره ای کوتاه داشته باشیم باید بگوییم که: بهینه سازی وب سایت فرآیندی بسیار ارزشمند است که باعث افزایش قابل توجه بینندگان وب سایت خواهد شد. از طرفی به دلیل اینکه کسانی که به دنبال اطلاعات مورد نظر میگردند به سایت شما هدایت خواهند شد، بیشترین بازدهی را نسبت به سایر روشها از قبیل تبلیغ در روزنامه، سایتهای تبلیغاتی و یا تبلیغ از طریق پست الکترونیک داراست.

همچنین به دلیل اینکه کاربر مورد نظر دقیقا به دنبال محصول و یا خدماتی است که شما سایت خود را برای آن بهینه سازی کرده اید در این روش شما کاربران هدفمند را به سایت خود راهنمایی می کنید و در واقع بالاترین بازدهی را به ازای بازدیدکنندگان سایت خواهید داشت.

سرفصل های مورد بررسی قرار داده شده در این کارگاه عبارتند از:

1- چرا سئو مهم است؟

2- گوگل چگونه کار می‌کند؟

3- هدف گذاری در سئو به چه صورت است؟

4- تحلیل رقبا دنبال کردن رتبه‌های سایت استخراج کلمات کلیدی رقبا لینک‌های ورودی رقبا تحلیل سایت و مشکلات صفحات

5- انتخاب کلمات کلیدی هدفمند

6- سئو داخلی ( تکنیکال و محتوایی)

7- سئو خارجی (بک لینک و اعتبار سایت)

8- ابزارهای سئو

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.