آیا شما هم در طول روز با مشکل تمرکز روی کار مواجه هستید؟
1398/11/30
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: عزیز بنی هاشمی

در دنیای امروز با هجوم اطلاعات در طول روز به سوی ما امکان حفظ تمرکز در طول زمان کار عملاً امری محال و نشدنی شده است. صحبت ها و نجواهای آرام در طی جلسات (مربوط به یک رویداد بیرون از جلسه مثل تولد یکی از اعضای شرکت در شب گذشته) ، ایمیل هایی که دائماً روی گوشی هوشمند شما پیغام می دهند(به این موضع تلگرام و اینستاگرام هم اضافه کنید) و ... تمرکز شما را به هم می زنند . همه و همه این موارد به خودی خودی اجازه حفظ تمرکز روی کارهای مهم روزانه را از شما می گیرند ولی آیا این مشکل فقط برای شماست؟

طبق تحقیقی که توسط HBR بر روی بیش از 35 هزار رهبر از هزاران شرکت در بیش از صد کشور متفاوت مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است ، مشخص شده است که به علت سیگنال های محیطی ، نزدیک به 73 درصد از این افراد اغلب اوقات یا بیشتر مواقع تمرکز خود را از کار اصلی که مشغول انجام آن هستند از دست می دهند.

همچنین مشخص شد که نزدیک به 67 درصد از این افراد به واسطه عدم برنامه ریزی و اولویت بندی صحیح بر روی فعالیت های روزانه خود دچار گسست شدید در ذهنیت خود (عدم آرامش ذهنی) هستند و در عمل 65 درصد از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی نمی توانند کارهای اصلی خود را در طول روز انجام دهند.

بر اساس تحلیل نتایج این نظر سنجی مهمترین دلایل برای بهم خوردن تمرکز افراد نظر سنجی شده به شرح زیر می باشد:

و جای تعجب نیست که بر اساس این تحلیل ها و اطلاعات ، در بین 96 درصد از مدیران و رهبران سازمانی ، حفظ تمرکز بیشتر به عنوان یک ارزش پایدار همواره مورد تأکید و تأیید قرار می گیرد.

اگرچه که در نگاه اول این اعداد بسیار هشدار دهنده به نظر می رسند ولی در اصل می توانند به عنوان یک فرصت بزرگ برای بهینه سازی و ایجاد بهره وری نیز در سازمان به آنها اشاره کرد.

توانایی یک مدیر در حفظ آرامش ، تمرکز صحیح بر روی وظیفه روشنی که باید در هر زمان انجام شود و انتخاب راه صحیح انجام این وظیفه کلید اصلی برای دستیابی به نتایج استثنایی است. حتی یک لحظه از دست دادن تمرکز می تواند منجر به از دست رفتن یک فرصت طلایی باشد. تصور کنید یک لحظه در طی یک مذاکره تجاری سخت با مشتری خود ، از یک نشانه ظاهری در صورت مشتری غافل شوید و کل راه مذاکره را اشتباه ادامه دهید. همین کافی است تا مشتری خود را از دست بدهید.

ژان فرانسوا ون بوکسمن ، مدیر عامل شرکت Heineken آلمان ، به عنوان یکی از نفراتی که در این نظرسنجی شرکت کرده بود اشاره داشت که " من به واسطه موقعیت شغلی که دارم اصلاً نمی توانم تمرکز خودم را از دست بدهم. من برای 15 سال لحظه به لحظه تمرین کردم تا در حین کار تمرکز خودم را حفظ کنم و به این منظور به مغز خودم به دید یک عضله ای نگاه می کنم که باید هر روز به آن تمرین دهم."

با توجه به تحلیل ها و اطلاعاتی که در این مدت جمع شده است به نظر می رسد که بین توانایی شخصی در حفظ تمرکز و پیشرفت شغلی افراد ارتباط کاملاً مستقیمی وجود دارد. چرا که در طی مصاحبه با هزاران مدیری که تا به امروز در نظر سنجی های متفاوت با آنها صحبت شده است اکثریت قریب به اتفاق این افراد توانایی بالایی در حفظ تمرکز در طول زمان کار دارند. این موضوع به این معنی نیست که حفظ تمرکز یک راهکار برای ارتقاء شغلی در تمامی سازمان هاست ولی بدون تمرکز ، احتمال موفقیت و رسیدن به اهداف بالاتر در سازمان ها امری ناممکن است.

برای دانستن راهکارهایی برای حفظ تمرکز بیشتر باید با شناخت بهتر ذهنیت خود همواره در حال تمرین باشید. برای این منظور یکی از بهترین راه ها درک بهتر از الگوی تمرکز روزانه خود است. بر اساس نظر سنجی های انجام شده ، اکثر مدیرانی که در این نظر سنجی ارزیابی شده اند دارای یک الگوی مشابه و بسیار واضح برای سطح تمرکز خود در طول روز هستند.

 اگرچه که این الگو شخص به شخص دارای تغییرات اندکی است ولی دانستن این الگو برای هر شخص می تواند کمک شایانی برای انجام بهترین فعالیت های روزانه او باشد. بر اساس این الگو شما می توانید الگو رفتارهایی که انجام می دهید را در طی روز های متفاوت بررسی کنید و مطمئن شوید که جلسات مهم و کلیدی شما در ساعاتی از روز که شما بیشتر حد تمرکز را دارید برگزار می شوند و کارهایی که نیاز به تمرکز کمتری دارند را در ساعاتی که سطح تمرکز شما کمتر است برنامه ریزی کنید.

در قدم بعد بهتر است که بدانید که چه عواملی بر روی تمرکز شما تأثیر گذار هستند. کدامیک تأثیر مثبت و کدامیک نتیجه معکوس دارند. یکی از مهمترین موارد برای حفظ تمرکز خواب است. اگر خواب کافی نداشته باشید عملاً قضاوت و توان تشخیص شما به شدت کاهش می یابد. مورد بعدی نوع تغذیه شماست که تأثیری شگفت آور بر روی سطح تمرکز شما خواهد گذاشت.

نکته تعجب آور این است که بر خلاف تصور عمومی مصرف دائم و همیشگی قهوه موجب کاهش تمرکز می شود. قهوه با ایجاد یک حس سرزندگی باعث می شود که شما خواب خود را به تأخیر بیندازید ولی در عمل موجب کاهش سطح تمرکز شما نیز می شود. فکر کنم نیازی به گفتن نباشد که خوردن نوشیدنی های الکلی هم کاهش شدید سطح تمرکز و هوشیاری شما را به همراه دارد.

شرایط روحی و روانی و احساسات منفی نیز تأثیر مستقیمی بر روی سطح تمرکز دارد.تحقیقات انجام شده توسط پل اکمن ، پژوهشگر پیشگام در احساسات از دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو ، نشان می دهد که بروز مشکلات سخت احساسی منجر به ایجاد یک دوره زمانی نسبتاً طولانی می شود که در طی آن تمرکز افراد ناخودآگاه بر روی این معضل احساسی متمرکز می شود و نمی توانند روی موضوعات دیگری مثل کار یا ... تمرکز کنند. به بیان ساده تر ، هنگامی که شما عصبانی می شوید غیر ممکن است که بتوانید به موضوعی غیر از دلیلی اصلی عصبانیت خود ، تمرکز کنید. از طرف دیگر احساسات مثبت ، تأثیر مستقیمی در افزایش تمرکز داشته و منجر می شود که شما بتوانید با افزایش تمرکز ، افق های جدیدتری نیز در موضوع خود پیدا کنید.

در آخر اینکه باید در نظر گرفت ، تمرکز و افزایش تمرکز یک بازی صفر و یک نیست و در عمل می توان برای حفظ تمرکز یا افزایش آن تمرین و برنامه ریزی کرد. با کمی تلاش و انجام تمرین و درک بهتر از شرایط خود می توان در طول روز به یک سطح نسبتاً پایدار از تمرکز دست پیدا کرد.

 

تحلیل و تالیف از جناب آقای عزیز بنی‌‌هاشمی

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.