آیا می خواهید با کراد فاندینگ( سرمایه گذاری جمعی) جذب سرمایه کنید؟این نکات را در نظر بگیرید.
1398/12/25
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: آفرین علیزاده

کراد فاندینگ روشی برای افزایش سرمایه است که مستلزم دریافت مبالغ کمی از تعداد زیادی سرمایه گذار است.

قانون جدید ، تحت عنوان قانون JOBS "Jumpstart Our Business Startups" ، قوانین سابق را عوض کرد و برای افزایش سرمایه ، شرکت های کوچک را به این شکل راهنمایی می کند:

برای جذب سرمایه در مراحل آغازین کار نیاز به پیدا کردن سرمایه گذاران بزرگ ندارید، شما می توانید کار خود را با  جذب سرمایه های جزئی از افراد معمولی ( همسایگانتان ، حتی مادر بزرگتان) شروع کنید. اما،مراقب باشید که کارآفرینی مشتاق باشید.

اگر بدون احتیاط عجله کنید،دچار مشکل می شوید. این نکات را در مورد چگونگی رفتار محتاطانه در رابطه با تامین مالی جمعی در نظر داشته باشید:

1. از میل بدست آوردن 1 دلار از یک میلیون نفر خودداری کنید:

اگر شما به در پی بدست آوردن تجارب اولیه در کسب و کار نوآورانه خود هستید به دنبال تعداد کثیری از افراد برای سرمایه گذاری نروید.

سارا هنکس ، وکیل اوراق بهادار ، و بنیانگذار CrowdCheck (استارتاپی که قصد دارد با اجرای کامل قانون ، به کارآفرینان در جذب سرمایه و محافظت از سرمایه گذاران خود کمک کند)، می گوید: کارآفرینان نباید وارد این وادی شوند ، مگر اینکه  سخت کار کنند ، و از خود بپرسند،"حداکثر تعداد افرادی که می توانم با آنها رقابت کنم ، چقدر است؟ "

نقشه روابط با سرمایه گذارتان را ترسیم کنید. نقشه شامل زمان و مکان ( چگونگی) برگزاری جلسات با سرمایه گذاران و پاسخ به سوالات آنها است. در غیر این صورت ، مدیریت روابط با ده ها یا صدها سرمایه گذار بسیار سخت خواهد شد.

مایکل گرلی ، یکی ازشرکای اصلی شرکت Flybridge Capital Partners ، (یک شرکت سرمایه گذاری مستقر در بوستون) ، می گوید: "این خطر واقعاً مخرب و مدیریت بسیار دشوار است.اگر از هر مدیرعاملی در شرکت های دولتی سؤال کنید ، بزرگترین مسئولیت شرکتشان تسهیل برقراری روابط با سرمایه گذاران است."

2. برای جذب سرمایه از هر کسی کمک نگیرید:

ویکتور و. هوانگ ، بنیان گذار و مدیر عامل شرکت Silicon Valley-based T2 Venture Capital و نویسنده کتاب The Secret Build the Next Silicon Valley رازی که دره سیلیکون دوم را می سازد،کتابی در مورد ایجاد اکوسیستم های نوآوری، می گوید: شما مطمئناً نمی خواهید در موقعیتی قرار بگیرید که سرمایه ای که جذب می کنید به طور غیرقانونی بدست آمده باشد. " اگر از  کسی که با کلاهبرداری  پول به دست آورده است ، سرمایه جذب کنید ، از نظر قانونی ملزم به بازپرداخت آن پول هستید.

هوانگ می گوید : شما می توانید کسب و کار خود را بدون نظارت دقیق بر جذب سرمایه تان کاملا داغان کنید.پس شما همیشه باید به سرمایه گذار مشکوک نه بگویید.

3 .کنترل امور شرکت را در دست خودتان نگه دارید:

کارآفرینان - به ویژه افرادی با اولین تجربه در این زمینه - غالباً عادت ندارند که در برابر سهامداران پاسخگو باشند. هوانگ می گوید ، استارت آپ ها باید با مشکلاتی از قبیل سهامداران ناراضی ، که شرکت های دولتی هم با آن ها درگیرند ، دست و پنجه نرم کنند.

اگر از طریق سهام (equity crowdfunding)  جذب سرمایه می کنید، باید در میزان قدرتی که در اختیار سرمایه گذارانتان قرار می دهید، محتاط باشید. شما به این دسته از سرمایه داران حق تصمیم گیری که باید،را نمی دهید. سرمایه گذاران اغلب می توانند تصمیمات عمده استارت آپ ها را تحت تاثیر قرار دهند،اما شما نمی خواهید هر سرمایه گذاری _ مخصوصا کسانی را که به خوبی نمی شناسید _ توانایی تأثیرگذاری بر تصمیمات مهم شرکت مانند استخدام و اخراج مدیرعامل ، فروش شرکت ، افزایش سرمایه یا گرفتن وام را داشته باشند.

4. از قوانین مبادلات مالی آگاه شوید و آن را روشن سازی کنید:

برای جلوگیری از سردرگمی ، دستورالعمل های کرادفاندینگ را قبل از موعد ، به صورت دقیق با توصیه یک مشاور حقوقی یا یک راهنمای قابل اعتماد تنظیم کنید و همه پارامترها را از قبل در نظر گیرید.

هنکس می گوید: پیش پارامترهایی تنظیم کنید:"این که  شما اکنون چه مقدار سرمایه دریافت می کنید، چگونه به این ارزش گذاری رسیدید،این که چگونه ارزش گذاریتان در آینده تغییر خواهد کرد، و اینها همه حقوق شما در مراحل بعدی و بالاتر تأمین مالی است."

حتما اطمینان حاصل کنید که سرمایه گذاران جمعی می دانند که اگر 1000 دلار سرمایه گذاری کنند و مالک 10 درصد از سهام شرکت در زمان سرمایه گذاری شوند،در صورت رشد شرکت و کسب سرمایه بیشتر ، آنها فقط مالکیت همان 10% را خواهند داشت.

با تغییر قانون JOBS ، مخالفت شدیدی برای كاهش موانع كارآفرینان نسبت به سرمایه جمعی به وجود آمد ولی سرانجام از ترس اینكه بازار استارتاپ تبدیل به حباب شود، مخالفت های شدید عمومی ظاهر شد. اما برخی دیگر می گویند علیرغم افزایش دسترسی کارآفرینان به گزینه های متعدد برای جمع آوری پول از مردم ، اکثر صاحبان مشاغل که سرمایه گذاری را انتخاب می کنند،در تصمیم گیری های خود با سرمایه گذاران، زیاد دچار مشکل نمی شوند ، زیرا بیشتر افراد محافظه کاری سالمی نسبت به مشارکت با آنها دارند. هوانگ می گوید: "جمع آوری پول سخت است.شما باید ثابت کنید که صداقت مدیریت پول مردم را دارید ، و این صداقت از بین نمی رود."

منبع انگلیسی: https://www.entrepreneur.com/article/223270

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.