اگر به فکر افزایش سرمایه استارتاپ‌تان هستید...
1399/7/13
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: فریده مسعودی

استارت‌آپ‌ها در فرایند راه‌اندازی کسب‌وکار خود، بعد از تشکیل تیم متخصص و باتجربه و در مرحله‌ بعد، تولید محصول، نیاز به سرمایه‌گذار دارند که در فرایند انبوه سازی محصول تولید شده و ارائه آن به مصرف‌کنندگان، به آن‌ها کمک کند.  

روند کار، در آغاز به ظاهر ساده است. به این صورت که شما ایده‌ی خود را سهیم می‌شوید، در مقابل، سرمایه‌ای برای تبدیل ایده‌ی خود به محصول یا خدمت، به دست می‌آورید؛ اما در باطن روند کار جذب سرمایه به این سادگی نیست. سرمایه‌گذاران بدون تحقیق کافی و شناسایی همه ابعاد استارتاپ، بر روی آن سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. پس اگر در فکر افزایش سرمایه استارتاپ خود هستید، لازم است راهکارهایی را در نظر داشته باشید که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

در جمع کارآفرینان حضور داشته باشید

از اساسی‌ترین اقداماتی که باید در نظر داشته باشید، حضور در رویدادهای سرمایه‌گذاری است. هرچه بیشتر با افراد حاضر در این حوزه کاری، ارتباط برقرار کنید و از تجربیاتشان استفاده کنید، بهتر می‌توانید پروژه‌ی خود را به نتیجه‌ی مورد نظرتان برسانید و در نتیجه راحت‌تر نظر سرمایه‌گذار را جلب می‌کنید.

 

ثابت کنید محصول شما، آماده ورود به بازار است

برای متقاعد کردن سرمایه‌گذار، باید بتوانید با اعداد و ارقام مستند، ثابت کنید که محصول شما آماده ورود به بازار است. توجه داشته باشید برای القای حس اطمینان به سرمایه‌گذار، شفافیت در اطلاعات ارائه شده حرف اول را می‌زند. پس نشان دهید که برای محصول شما بازار خوبی وجود دارد.

 

سرمایه‌گذاران حوزه‌ فعالیت‌تان را بشناسید

بهتر است لیستی از اسامی سرمایه‌گذاران حوزه فعالیت خود تهیه کنید. با آن‌ها در تماس باشید و از ایده‌های مد نظرتان با آن‌ها صحبت کنید. نظر آن‌ها می‌تواند در فرایند توسعه استارت‌آپ شما و جلب نظر سرمایه‌گذاران، موثر باشد.

 

نقش مربی‌ها را جدی بگیرید

قبل از آن که به دنبال پیدا کردن سرمایه‌گذار باشید، باید با مربی‌های فعال در حوزه‌ی کسب‌وکارتان مشورت کنید. این افراد می‌توانند با بیان تجربیات خود، کمک شایانی در فرایند جذب سرمایه و سرمایه‌گذار داشته باشند. 

 

از سایت‌های جذب سرمایه استفاده کنید

استارت‌آپ‌ها می‌توانند با استفاده از وب‌سایت‌های موجود، سرمایه‌گذاران را بشناسند، با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و به معرفی ایده‌های خود بپردازند.

 

به برنامه‌ شتاب‌دهنده‌ها بپیوندید

برنامه‌ شتاب‌دهنده‌ها می‌تواند یک راه موثر برای ملاقات استارت‌آپ‌ها با سایر بنیان‌گذاران، مشاوران و افراد با تجربه در حوزه‌ کاری مورد نظر استارت‌آپ‌ها باشد.

 

شبکه‎‌ای از دوستان و بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها ایجاد کنید

زمانی‌که کسب‌وکاری را راه ‌اندازی می‌کنید، نسبت به شبکه‌های ارتباطی در حوزه تجارت خود هوشیار باشید. اگر با دیگر فعالان این حوزه در ارتباط باشید، می‌توانید از تغییرات و رویدادهای تازه مطلع شوید. همچنین اگر بنیان‌گذاران دیگری را در حوزه کسب‌و‌کار خود می‌شناسید که در فرایند جذب سرمایه موفق بوده‌اند، با آن‌ها در ارتباط باشید و از توصیه‌هایشان استفاده کنید.

 

همگام با پیشرفت تکنولوژی حرکت کنید

دنیای امروز، دنیای تکنولوژی است. ما هر روزه شاهد پیشرفت تکنولوژی هستیم. پس سعی کنید در مقابل این تغییرات منعطف باشید، نیاز بازار را رصد کنید و محصول یا خدمت خود را برای مصرف‌کنندگان، به روز کنید.

 

برای مشتریان خود ارزش قائل باشید

سرمایه‌گذاران، به نحوه‌ پاسخگویی استارت‌آپ‌ها به مشتریانشان توجه ویژه‎‌ای دارند. در نتیجه مشتریان، یکی از ارکان اصلی جذب سرمایه و افزایش ارزش استارت‌آپ شما هستند. پس آن‌ها را دست کم نگیرید و برای جلب رضایت‌شان تلاش کنید.

در آخر آن که هرچه توان خود را در اجرا و پیاده‌سازی ایده خود به کار بگیرید و از افرادی با تجربه و متخصص در فرایند کاری خود استفاده کنید، می‌توانید از عهده‌ی اساسی‌ترین بخش راه‌اندازی استارت‌آپ خود که جذب سرمایه‌گذار است، بهتر عمل کنید.

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.