ارائه به سرمایه‌گذار
1399/8/17
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: افسانه سالاری

یکی از مراحل مهم در شکل‌گیری و رشد هر استارتاپ، جذب سرمایه است. در این مرحله باید در جلسه‌ای که (pitch deck) نامیده می‌شود، در مدت زمانی کوتاه، ارائه موثری از طرح‌تان به سرمایه‌گذار داشته باشید. ارائه‌ای که تاثیر مهمی در سرنوشت استارتاپ شما دارد. 

از آن‌جایی که رقابت در جذب سرمایه‌گذار بسیار بالاست، اگر شما نتوانید در مرحله ارائه به سرمایه‌گذار خوب عمل کنید، در جذب سرمایه به مشکل برمی‌خورید.

(Pitch deck) چیست؟

Pitch Deck روشی استاندارد برای ارائه یک استارتاپ است که کارآفرینان از آن برای جلب توجه سرمایه‌گذاران و تامین بودجه مورد نیاز شرکت خود استفاده می‌کنند. این نوع از ارائه، ویژگی‌ها و همچنین الزامات مشخصی دارد که باید تحت هر شرایطی رعایت شوند. ارائه، معمولا توسط ویدیو پروژکتور و به صورت اسلاید‌های باکیفیت انجام می‌شود، اما مانند سایر آموزه‌های کسب‌وکار باید استاندارد‌های آن رعایت شود.

 

نکاتی برای ارائه موثر به سرمایه‌گذار

- ارائه ساده‌ای داشته باشید

محصول‌تان را به صورت ساده بیان کنید. لازم نیست ارائه خود را با کلمات و عبارات عجیب و غریب، پیچیده کنید. اگرچه افرادی که مخاطب شما قرار می‌گیرند، انسان‌های فرهیخته و فنی‌ هستند، اما سعی کنید طوری ارائه کنید که افراد معمولی هم بتوانند آن را درک کنند. یک ارائه موثر، نشان می‌دهد که محصول یا خدمات شما چه مشکلی را حل می‌کند و چرا؟ چه کسی قرار است مشتری آن باشد و چرا باید محصول یا سرویس شما برایش اهمیتی داشته باشد. اگر این موارد را شفاف و ساده ارائه کنید، می‌توانید توجه مخاطب را برای شنیدن ادامه بحث‌هایتان جلب کنید.

 

- زمان ارائه را تنظیم کنید

زمان آنقدر با اهمیت است که تاثیر مستقیم بر جذب سرمایه برای استارتا‌پ‌تان دارد. پس باید به مدیریت آن توجه داشته باشید. قبل از جلسه خود، اطلاعات کافی در خصوص نحوه و شرایط برگزاری جلسه، مانند مدت زمان ارائه را کسب کنید و زمانبندی ارائه خود را با زمانی که در اختیار شما قرار داده می‌شود، تنظیم و تمرین کنید. اگر نتوانید زمان ارائه را به خوبی مدیریت کنید، ممکن است فرصت ارائه اسلایدهای مهم را از دست بدهید، اما این به آن معنا نیست که مسلسل‌وار کلمات را به سمت مخاطب شلیک کنید، طوری که کسی متوجه نشود چه می‌گویید و بیان نکات کلیدی اسلایدها از قلم بیفتد!

 

- داستان استارتاپ خود را تعریف کنید

داستان‌سرایی یک روش علمی اثبات‌شده، برای جلب توجه یک شنونده و نگه‌داشتن آن است. علاوه بر این، استفاده از این روش موجب می‌شود تا ارائه شما به یادماندنی‌تر شود. استفاده از آمار و ارقام، صفحات وسیع و… در ارائه استارتاپ آسان است، اما این اطلاعات به تنهایی، همیشه منجر به جلب نظر سرمایه‌گذاران نمی‌شوند، بلکه گاهی موجب خستگی آن‌ها هم می‌شود. اگر آن‌ها نیازی به این اطلاعات داشته باشند آن را از شما درخواست می‌کنند. پس بهتر است به جای توضیح مورد به مورد، سعی کنید یک داستان سرگرم‌کننده و جذاب درباره استارتاپ خود تعریف کنید.

 

- خلاصه و متمرکز ارائه دهید

زمان سرمایه‌گذاران با ارزش‌ترین دارایی آن‌هاست، پس بهتر است به جای صحبت‌های پراکنده، روی نقاط اصلی و جذاب ایده خود متمرکز شوید و هر اسلاید را به صورت مختصر توضیح دهید. سعی کنید در سرمایه‌گذاران اشتیاق ایجاد کنید تا گفتگو و پرسش از سمت آن‌ها ادامه پیدا کند.

 

- وجه تمایز و مزیت، محصول خود را بیان کنید

یکی از عوامل کلیدی در جلب نظر سرمایه‌گذاران این است که نشان دهید، چرا محصول یا خدمات شما با هر چیز دیگری که در بازار موجود است متفاوت است. اگر محصول یا خدماتی که ارائه می‌کنید شبیه به محصولات دیگران است باید بر روی نقاط تمایز و تفاوت‌تان تمرکز کنید و نشان ‌دهید که مزیت شما نسبت به رقبا در چیست.

 

- نمونه محصول یا وب‌سایت خود را به سرمایه‌گذاران نشان دهید

یکی از راه‌های موثر برای نشان دادن ویژگی‌های متمایز محصول شما به سرمایه‌گذاران این است که اجازه دهید آن‌ها نسخه اولیه محصول شما را مشاهده کنند. می‌توانید یک دموی سریع و کوتاه از محصول خود (Product Demo) به سرمایه‌گذاران نشان دهید. این دمو می‌تواند چند تصویر یا اسکرین‌شات از محصول‌، یا به صورت انیمیشن و یا ویدیوی کوتاه باشد.

استفاده از ویدیوی کوتاه بهترین گزینه است، زیرا نمایش محصول یا نحوه استفاده از آن، برای مخاطبان ملموس‌تر است و در سریع‌ترین زمان، بیشترین اطلاعات ممکن را منتقل می‌کند.

 

-  پیش از ارائه، تمرین کنید

 قبل از روز اصلی ارائه، تمرین کنید و ذهن‌تان را برای فشار و استرس آماده کنید. تمرین کردن و بازخورد گرفتن از افراد قابل اطمینان، شرط لازم برای یک ارائه خوب است. موارد لازم برای ارائه، مانند فایل‌ها و اسلایدهای مورد نیاز را آماده کنید و از کامل بودن آن‌ها مطمئن شوید. سعی کنید مواردی مانند زبان بدن، تن صدا، لحن ارائه، ارتباط چشمی و… را نیز در نظر بگیرید و لباس و ظاهر مناسبی را برای خود، در روز ارائه انتخاب کنید. برای سوالات سخت و دشوار سرمایه‌‌گذاران آماده باشید و با عدم آمادگی، فرصت خود را از دست ندهید. با تدوین پاسخ‌های ماهرانه و متقاعدکننده به سوالات احتمالی سرمایه‌گذاران، قابلیت‌ها و توانایی‌های خود را به نمایش بگذارید.

 

 

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.