شتابدهنده | Startup Accelerator
1397/6/17
نوع: شتاب دهنده ها
نویسنده: مینا رزقیان

شتابدهنده یا Startup Accelerator شرکتی است که در یک فراخوان اولیه، صاحبان ایده و یا کسب و کارهای نوپای علاقه‌مند را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و پس از مدتی کوتاه و معین از میان شرکت‌کنندگان چند ایده را برگزیده و به عنوان ایده مورد حمایت خود، انتخاب می‌کند. سپس شتابدهنده اقدام به آموزش صاحبان ایده می‌کند و سرمایه اولیه برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا را در اختیارشان قرار می‌دهد. در مقابل شرکت شتابدهنده درصدی از مالکیت کسب و کار را که ممکن است بر طبق قوانین شتابدهنده ثابت یا متغیر باشد؛ در اختیار می‌گیرد. اغلب شتابدهنده‌ها پس از موفقیت و رشد کسب و کار، این سهام را به خریداران استارتاپ‌ها با قیمتی بالاتر به فروش می‌رسانند.

برخلاف مراکز رشد که از پیش رایج بودند، شتابدهنده‌ها پدیده‌ای نوظهور هستند. مربی‌گری و کمک‌های مشاوره‌ای در شتابدهنده‌ها به صورت مدون و مداوم صورت می‌گیرد در حالی که خدمات یک مرکز رشد می‌تواند به ارائه یک فضای مشترک اداری با اجاره کم محدود باشد. زمان‌بندی ورود و خروج شرکت‌ها به شتابدهنده بر مبنای دوره‌های ثابت از پیش تعیین شده است. برخلاف مراکز رشد که به طور مستمر می‌تواند پذیرای کارآفرینان جدید باشد. منبع درآمد مراکز رشد عموما اجاره و دستمزدی است که بابت مکان و خدمات مشاوره‌ای می‌گیرند. یک شتابدهنده با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های هر دوره و پرداخت حقوق به کارمندان آن‌ها بخشی از سهام آتی شرکت‌ها را در مالکیت خود می‌گیرد. مهم‌ترین تفاوت شتابدهنده‌ها، نوع نگاه آن‌ها به آینده کسب و کار یک شرکت نوپا است. در انتهای دوره کوتاه مدت شتابدهنده، هر یک از اعضا به نقطه ای می‌رسند که می‌توان پیش‌بینی کرد که آیا در بلند مدت موفق خواهند بود یا شکست می‌خورند. شتابدهنده‌ها تشخیص شکست یا موفقیت نهایی یک شرکت نوپا را سرعت می‌بخشند در حالی که مراکز رشد در صدد کمک به شرکت‌هایی هستند که در فضای رقابتی و پرتنش بازار امکان رشد و شکل‌گیری ندارند، شتابدهنده‌ها این شرکت‌ها را با این واقعیت‌ها روبرو کرده و کارآفرینان را به این وا می‌دارند که کسب و کار خود را امکان‌سنجی کنند.

شتابدهنده Y Combinator اولین شرکتی است که در سال 2005 میلادی فعالیت خود را توسط Paul Graham، Robert Morris، Trevor Blackwell و Jessica Livingston آغاز نمود. هدف Y Combinator کمک حمایتی به کسب و کارهای نوپا بود تا بتوانند شکل بگیرند و در مقابل مالک بخشی از سهام کسب و کارشان می‌شد. همچنین David Cohen، Brad Feld، David Brown و Jared Polis شتابدهنده TechStars را در سال 2006 در Boulder راه‌اندازی کردند و ایده اصلی‌شان این بود که می‌توان با حمایت و تسهیل‌گری کسب و کارهای نوپا، از بسیاری اشتباهات جلوگیری کرد. 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.