رمز و رازهای سرمایه‌گذاری فرشته، پاول گراهام (مقدمه)
1397/6/17
نوع: سرمایه گذاران
نویسنده: مینا رزقیان

وقتی که ما در سال 1998 استارتاپ خود را فروختیم، فکر کردم روزی می‌توانم یک سرمایه‌گذاری فرشته (Angel Investing) را انجام دهم. هفت سال بعد من هنوز شروع نکرده بودم. من این مسأله را کنار گذاشتم، زیرا به نظر می‌رسید مرموز و پیچیده است. اما با گذشت زمان مشخص شد که این کار راحت‌تر از چیزیست که من انتظارش را داشتم و همچنین بسیار جذاب‌تر.

ساز و کار سرمایه‌گذاری، بخشی بود که فکر می‌کردم سخت است، اما در حقیقت این‌گونه نیست. شما پول به استارتاپ می‌دهید و آنها سهام را به شما می‌دهند. احتمالاً ممکن است "سهام ممتاز" دریافت کنید که به معنی سهام با حق و اختیارات بیشتر مانند گرفتن پول در مرحله ابتدایی فروش و یا به صورت "وام قابل تبدیل به سهام" باشد، یعنی شما در حال قرض‌دادن پول به شرکت هستید و این وام در دور بعدی افزایش سرمایه شرکت (در صورتی که به اندازه کافی بزرگ باشد) به سهام تبدیل می‌شود.

گاهی اوقات مزایای تاکتیکی جزئی برای استفاده از یکی یا دیگری وجود دارد. کاغذبازی برای وام قابل تبدیل به سهام ساده‌تر است. اما واقعا خیلی مهم نیست که شما از کدام یک استفاده کنید. وقت زیادی را صرف نگرانی در مورد جزئیات شرایط قرارداد نکنید، مخصوصا زمانی که برای اولین بار برای سرمایه‌گذاری فرشته اقدام می‌کنید. این مسأله آن چیزی نیست که باعث برد شما در این بازی شود. هنگامی که شما می‌شنوید مردم در مورد سرمایه‌گذار فرشته موفق صحبت می‌کنند، آنها نمی‌گویند: "او سهام ممتاز را با شرایط خوب دریافت کرده است." می‌گویند: "او در گوگل سرمایه‌گذاری کرده است".

روشی که می‌توانید در آن برنده شوید: سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های مناسب است. این مورد بسیار مهم‌تر از هر چیز دیگری است و من نگران این موضوع هستم که با صحبت‌کردن درباره چیزهای دیگر شما را به اشتباه بیاندازم.

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.