سختی کارهای سخت | The Hard Thing About Hard Things
1397/6/21
نوع: معرفی کتاب
نویسنده: مینا رزقیان

Ben Horowitz یکی از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین کارآفرینان Silicon Valley است که در طی فعالیت‌های خود چندین تجارت کوچک را به شرکت‌های میلیارد دلاری تبدیل نموده است. وی به همراه Mark Anderson (سازنده مرورگر Mosaic و موسس شرکت Netscape)، موسسه سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) Andreessen Horowitz که a16z هم نامیده می‌شود را در سال ۲۰۰۹ تاسیس کردند. این موسسه در سال ۲۰۱۱ به بزرگترین موسسه سرمایه‌گذاری خطرپذیر دنیا تبدیل شد. از استارتاپ‌هایی که سرمایه‌گذاری کردند می‌توان به Skype و Twitter اشاره کرد.

تاکنون کتاب‌های مدیریتی زیادی درباره راه‌اندازی و اداره کسب وکار تألیف و ترجمه شده و در عمده آنها مدل‌ها و روش‌ها مرحله به مرحله توضیح داده شده است. همه این کتاب‌ها اقدامات لازم را برای ساخت کسب وکار تشریح کرده‌اند اما وقتی در مقام کارآفرین یا مدیرعامل، این اصول را به کار می‌برید و پیاده‌سازی می‌کنید، می‌بینید کافی نیستند و یک جای کار می‌لنگد، بازار دقیقاً آنچه پیش‌بینی کرده بودید نیســت، نتوانستید نیروهای خوبی جذب کنید، رقبا به سرعت رشد کردند و امثال این‌ها. این موارد به اصطلاح همان فوت کوزه‌گری است که در اغلب ایــن کتاب‌ها بیان نمی‌شود. به قول Ben Horowitz این‌ها مخمصه‌هایی است که ما را گیر می‌اندازد. نویسنده این کتاب سعی کرده است تجربیات خود را به زبانی سـاده، روان و داستانی برای مخاطبانش بیان کند؛ تجربه‌های از سر گذراندن این مخمصه‌ها در موقعیت‌های گوناگون.

خواندن کتاب «سختی کارهای سخت» به تمامی علاقمندان حوزه مدیریت، کسب‌و‌کارهای نوپا و مدیران سازمان‌ها به شدت توصیه می‌شود. امیدواریم از خواندن این کتاب لذت ببریـد و از تجربیات Ben Horowitz در کسب‌و‌کارتان استفاده کنید.

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.