استارتاپ ویکند
1399/11/1
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: فریده مسعودی

استارتاپ ویکند، همایش و رویدادی جهانی است که معمولا در انتهای هفته، و در طی 3 ‌روز برگزار می‌شود. هدف از برگزاری استارتاپ ویکند، آشنایی با ادبیات کسب‌وکار، راه‌اندازی یک کسب‌وکار موفق و آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. در این برنامه، شرکت‌کنندگان پر‌انگیزه‌ای شامل صاحبان ایده و علاقه‌مندان به راه‌اندازی شرکت‌های نوپا، مدیران تجاری، علاقمندان به استارتاپ‌‌ها، بازاریاب‌های حرفه‌ای و طراحان گرافیک گرد ‌هم‌ می‌آیند تا برای آخر هفته، ایده یا پروژه‌های خود را آماده کنند و در انتهای آخرین روز، نتیجه کار خود را به داوران مسابقه ارائه دهند. 

این برنامه سخنرانان، مربیان، اعضای کسب‌وکارهای نوپا، نمایندگان شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران مختلفی را جذب می‌کند و فرصت بسیار خوبی برای‌ شناخته شدن جوانان صاحب ایده و مستعد است. همچنین تجربه این کار گروهی، منجر به آشنایی اولیه با تشکیل تیم و کار تیمی و تقسیم وظایف و انواع ارائه و تمرکز بر اجرا و ایجاد پیوند محکمی بین اعضای تیم‌ها شده و در کل به ایجاد نگرشی صحیح و نوین از کارآفرینی کمک خواهد کرد.

 

نحوه برگزاری برنامه

عملی کردن یک ایده به مشورت و مشارکت افراد متخصص در رشته‌های مرتبط نیاز دارد. در واقع در این رویداد، برنامه نویسان، طراحان، بازاریاب‌ها، مدیران محصول و مشتاقان کارآفرینی گرد هم می‌آیند، ایده‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند، با تشکیل تیم، محصولی را ساخته و تجارت نوپایی را آغاز می‌کنند و در نهایت با انتخاب ایده‌های برتر، روی عملی کردن آن ایده‌‌ها کار می‌کنند، سپس با توجه به ظرفیتی که ایده برای کسب بازار دارد، بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 

چرا باید در استارتاپ ویکند شرکت کنیم؟ 

آموزش

یاد گرفتن نکات و راهکا‌رهای جدید، اولین مزیت شرکت در این رویداد است. مانند استفاده از پلتفرم‌ها و زبان‌های برنامه نویسی جدید، استفاده از ابزارهای نو و حتی نگرش به مسائل از زاویه‌ای دیگر. شما به کمک کارآفرینان و مشاوران متخصص، ایده خود را از شکل خام در‌می‌آورید و به یک مدل کسب‌وکار مناسب تبدیل می‌کنید، سپس در کنار هم‌تیمی‌ها، ایده را در شکل ابتدایی‌اش اجرا می‌کنید. 

 

بررسی ایده استارتاپ

همه‌ی ما ایده‌هایی برای شروع یک کسب‌و‌کار داریم اما فقط ایده‌هایی می‌توانند موفق باشند که به یک نیاز مشخص پاسخ می‌دهند. بنابراین اگر ایده‌ی ایجاد یک کسب‌و‌کار را در ذهن دارید به استارتاپ ویکند بپیوندید و از داوران حاضر در آن بازخورد بگیرید.

 

آشنایی با تدوین مدل کسب و کار

ایده یک ذهنیت است. برای تدوین درست ایده خود و شروع مراحل اجرا، در این رویداد یاد می‌گیرید که چگونه مدل کسب‌و‌کار خود را تدوین کنید. «بوم ‌مدل‌کسب‌وکار» به عنوان یک ابزار جدید، سرلوحه راه‌اندازی ایده شما خواهد بود.

 

شبکه سازی 

یکی دیگر از مزایای ‌شرکت در استارتاپ ویکند، پیدا کردن دوستان جدید است. پیشرفت در یک فضای تک بعدی کار سختی است. برنامه نویس‌ها، گرافیست‌ها، انیماتورها، بازاریاب‌ها، سرمایه‌گذارها و... زمانی پیشرفت می‌کنند که در کنار هم باشند.

 

پیدا کردن هم تیمی

استارتاپ ویکند فقط یک رویداد عملی برای تحقق ایده‌ها نیست. جمع کردن یک تیم مناسب به اندازه ایده و چه بسا بیشتر از آن در موفقیت یک استارتاپ اهمیت دارد. در واقع بسیاری از ایده‌های خلاقانه به خاطر عدم وجود یک تیم منسجم، عملی نمی‌‌شوند. یکی از مزایای شرکت در این رویدادها، تیم سازی است. در این میان شاید فرد یا افرادی پیدا شوند که به استارتاپ یا شیوه کار شما علاقه داشته باشند و به کمک آن‌ها بتوانید ایده خود را اجرا کنید.

 

پیدا کردن سرمایه‌گذار

معمولاً همه استارتاپ‌ها به سرمایه نیاز دارند. استارتاپ ویکند، فرصتی در اختیار شما قرار می‌دهد تا توانایی خود و ایده‌ای که دارید را ثابت کنید و سرمایه‌گذاران را مجاب کنید که روی استارتاپ شما سرمایه‌گذاری کنند. شاید این کار در خارج از چنین رویدادی به سادگی ممکن نباشد.

 

از بهترین مثال‌ها و موفق‌ترین استارتاپ‌‌ها و شرکت‌های جهانی نیز که با یک ایده‌ی ساده شروع به کار کرده و به کمک چنین رویدادهایی به موفقیت دست پیدا کرده و به درآمدهای میلیاردی رسیده‌اند، می‌توان به گوگل، مایکروسافت، اپل و... اشاره کرد. 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.