رمز و رازهای سرمایه‌گذاری فرشته، پاول گراهام (ساز و کار، بخش اول)
1397/6/24
نوع: سرمایه گذاران
نویسنده: مینا رزقیان

سرمایه‌گذاران فرشته اغلب معاملات سندیکایی (Syndicate Deals) دارند، بدین معنی که آنها برای سرمایه‌گذاری مشترک با شرایط یکسانی توافق می‌کنند. در یک سندیکا معمولا یک سرمایه‌گذار رهبر (Lead) وجود دارد که با استارتاپ‌ها در مورد شرایط مذاکره می‌کند. اما همیشه اینطور نیست، گاهی اوقات خود استارتاپ جمعی از سرمایه‌گذارانی که به طور مستقل به آنها نزدیک شده‌اند را گردآوری می‌کند و وکیل همان استارتاپ روند مذاکرات و قراردادها را مشخص می‌کند.

ساده‌ترین راه برای شروع کار یک سرمایه‌گذار فرشته، سرمایه‌گذاری با یک دوستی است که قبلاً تجربه چنین کاری را داشته است. حضور در سندیکای او می‌تواند کمک بسیاری را برای شروع این راه انجام دهد. در نهایت تمام چیزی که نیاز دارید برای قدم بعدی انجام دهید، نوشتن چک است.

با این حال، احساس نکنید که حتماً مجبورید به یک سندیکا بپیوندید. انجام این کار به تنهایی آنقدر هم سخت نیست. فقط کافیست از اسناد Wilson Sonsini وY Combinator Series AA  که به صورت آنلاین منتشر شده است، استفاده کنید. البته باید با وکیل خود همه چیز را بررسی کنید. هم شما و هم استارتاپ می‌بایست وکیل داشته باشید. البته وکلا مجبور نیستند توافق را از ابتدا ایجاد کنند.

هنگامی که شما با یک استارتاپ مذاکره می‌کنید، دو نکته مهم را فراموش نکنید: چقدر پول وارد آن شرکت می‌کنید و اینکه میزان ارزش‌گذاری آن شرکت چقدر است. میزان ارزش‌گذاری، مقدار سهام دریافتی شما را تعیین می‌کند. اگر 50،000 دلار به یک شرکت با ارزش 1 میلیون دلار پیش از سرمایه‌گذاری می‌پردازید، پس از پرداخت، ارزش آن شرکت 1 میلیون و 50 هزار دلار می‌باشد و شما به میزان 4.76% از سهام شرکت دریافت می‌کنید.

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.