اشتباهات رایج در جذب سرمایه برای استارتاپ را بشناسید
1400/4/15
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: ایمان گلچین راد

 

اصول جذب سرمایه برای استارتاپ و سرمایه‌گذار یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که صاحبان یک کسب‌وکار باید آشنایی کامل با آن داشته باشند؛ چراکه برای شروع هر کسب‌وکاری، باید سرمایه داشته باشید.

جذب سرمایه برای شروع کسب‌وکار، روش‌های مختلفی دارد که اتفاقا اصلا هم ساده نیست!

آنچه باید بدانید این است که در زمینه جذب سرمایه هر تصمیمی بگیرید، تاثیر مستقیمی بر آینده استارتاپ شما خواهد داشت؛ پس آگاهی کامل نسب به این موضوع از لحظه اول، بسیار مهم است. 

یک استارتاپ در هر مرحله از چرخه عمر خود به جذب سرمایه‌گذار، تامین مالی و سرمایه‌گذاری نیازمند است. 

در این مطلب از کارن‌کراد، در نظر داریم به سوالات شما درباره اهمیت جذب سرمایه استارتاپ پاسخ بدهیم و اشتباهاتی را به شما گوشزد کنیم که ممکن است در کسب و کار خود انجام بدهید.

 

1) نداشتن برنامه کاری برای فرآیند جذب سرمایه:

بسیاری از کارآفرینان به این موضوع به اندازه کافی توجه نکرده و آن را جدی نمی‌گیرند.

همانطور که گفته شد، شما در مراحل مختلفی، نیازمند جذب سرمایه‌گذار خواهید بود؛ بنابراین باید یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید تا بدانید در هر مرحله، به سراغ کدام سرمایه‌گذار بروید.

همینطور باید همیشه برنامه جایگزین داشته باشید و تنها به یک لیست کوچک از سرمایه‌گذاران، اکتفا نکنید.

برای داشتن یک برنامه قابل اعتماد، در نظر بگیرید که احتمالا فقط ۲۵% از سرمایه‌گذارهایی که در فهرست شما قرار گرفته‌اند، مایل به مذاکره با شما هستند. در مرحله بعدی تنها 10% از این ۲۵% پیشنهاد اولیه سرمایه‌گذاری می‌دهند و در مرحله نهایی تنها ۲۵% از این ۱۰% حاضر به عقد قرارداد سرمایه‌گذاری می‌شوند.

با در نظر گرفتن این درصدها، می‌توانید خود را برای مواجهه با "نه" شنیدن از سرمایه‌گذارها، آماده کنید. 

 

2) نداشتن مهارت برای ارائه به سرمایه‌گذار:

وقتی به مرحله جذب سرمایه رسیدید، باید یک ارائه خوب، شفاف و دقیق از کسب‌وکار خود داشته باشید تا بتوانید روی سرمایه‌گذار تأثیر مثبت بگذارید. 

کارآفرین‌ها در بسیاری از جلسات ارائه، ناموفق هستند. دلیل آن هم ناتوانی در ارائه کسب‌وکارشان به صورت کلامی است.

 چگونه یک ارائه خوب داشته باشیم؟ اینجا به صورت خلاصه به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 

• کار ارائه را به فردی بسپارید که متخصص است. 

• سناریوی اولیه ارائه خود را بنویسید.

• محتوای ارائه شما باید از ظاهری زیبا و گرافیک مناسبی برخوردار باشد.

• ارائه باید سرزنده و همراه با شور و اشتیاق درباره کسب‌وکارتان باشد.

• در 30 ثانیه اول ارائه، معرفی اجمالی از کسب‌وکار خود داشته باشید.

• مهم ترین بخش‌های ارائه، به خوبی و روشنی بیان شود.

• مساله خود را به صورت واضح و دقیق بیان کنید.

• به زمان ارئه خود توجه کنید و برای آن برنامه‌ریزی کنید؛ ارائه طولانی، سرمایه‌گذار را کلافه می‌کند.

• اجرای پرانرژی و بیان یکنواختی داشته باشید.

• ارتباط چشمی با مخاطب خود را فراموش نکنید. 

• هرگز پشت به مخاطب خود نایستید.

 

3) ارائه یک مدل مالی ناقص:

بیشتر صاحبین کسب‌وکار نمی‌دانند چطور به این سوال ساده اما بسیار مهم سرمایه‌گذاران جواب بدهند: «چقدر پول لازم دارید و چرا؟»

مدل مالی باید تمام هزینه‌ها مانند هزینه‌های عمومی و مالی کسب‌و‌کار را پوشش دهد. معمولا مدیران حرفه‌ای، یک مدل مالی دقیق و شفاف به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهند.

 یک مدل مالی استاندارد، حداقل این سه مورد را در بر می‌گیرد:

1. صورت‌های مالی: صورت مالی شامل سه مورد:

‌أ. صورت سود و زیان : سود و زیان، بررسی اجمالی از تمام درآمدها و هزینه‌ها در بازه زمانی مشخص است و نشان می‌دهد که شما سودآور بوده‌اید یا خیر.

‌ب. ترازنامه: ترازنامه شامل تمام دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت در یک نقطه زمانی مشخص است.

‌ج. صورت جریان وجه نقد: صورت جریان وجوه نقد، نشان‌دهنده تمام وجوه نقدی است که در یک بازه زمانی مشخص به شرکت وارد شده‌اند و از آن خارج شده‌اند.

2. پیشبینی نقدینگی عملیاتی: برای مدیریت روزانه مسائل مالی شرکت، بهتر است که یک صورت جریان وجوه عملیاتی 12 ماهه در مدل مالی خودتان پیشبینی کنید زیرا به سوالاتی پاسخ می‌دهد که صورت مالی سالیانه نمی‌تواند به آن پاسخ دهد؛ مثلا بسیار مهم هست که بتوانید زمان‌بندی دریافت‌ها و پرداخت‌ها را پیشبینی کنید.

3. سنجه‌های عملیاتی: این سنجه‌ها در واقع پارامترهای حیاتی عملکرد شرکت هستند. سنجه‌ها نه تنها برای سرمایه‌گذاران بلکه برای صاحبان کسب‌وکار نیز مهم هستند. به کمک این سنجه‌ها شما می‌توانید عملکرد شرکت، راه‌های مختلف جذب مشتری، روش‌های کسب درآمد مختلف و ساختارهای هزینه‌ای مختلف را بسنجید و همچنین تمام هدف خودتان و شرکت را بر یک هدف مشخص متمرکز نمایید.

 

4) سراغ سرمایه‌گذار اشتباهی رفتن:

کارآفرینان زیادی وقت خود را صرف صحبت و جلسه با سرمایه‌گذارانی می‌کنند که هیچ ربطی به حوزه کسب‌‌و‌کاری آن‌ها ندارند.

فهرستی از سرمایه‌گذارهای احتمالی را برای خود آماده کنید. بررسی کنید که سرمایه‌گذار مورد نظر شما پیش از این در چه حوزه‌هایی از صنعت سرمایه‌گذاری کرده‌است و آیا شناخت کافی از بازار هدف شما دارد؟ 

یک سرمایه‌گذار خوب باید از سه ویژگی مهم و اولیه برخوردار باشد؛ صبر، خوش‌بینی و آگاهی.

 

 

5) بیش از حد بازخورد گرفتن: 

جذب سرمایه برای استارتاپ یک روند طولانی و سخت است و در این روند احتمال شنیدن جواب منفی بسیار بالا است. 

گاهی هم ممکن است بازخوردهای خوب از سرمایه‌گذارانی بگیرید که علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری روی شما ندارند!

بازخوردهای مثبت یا منفی، نباید شما را زیادی خوشبین و یا زیادی دلسرد کند؛ همیشه از منطق خود استفاده کنید، با دیگران مشورت کنید اما تماما به بازخوردهای سرمایه‌گذاران، اتکا نکنید.

فراموش نکنید که وقتی یک سرمایه‌گذار حاضر می‌شود روی استارتاپ‌تان سرمایه‌گذاری کند، شما باید از استحکام برنامه‌ها، بوم کسب‌وکار و برنامه خود مطمئن باشید. در این صورت بازخوردها باعث رشد شما می‌شوند. هرگز اجازه ندهید بازخوردهای زیاد، شما را سردرگم کند در این صورت با مشکلات جدی در آینده روبه‌رو خواهید شد.

 

6) یکه تازی کردن: 

مراحل جذب سرمایه یکی از سخت‌ترین کارها به حساب می‌آید. جذب سرمایه برای استارتاپ یکی از مهم ترین کارها است. 

بدون سرمایه کسب‌‌وکار شما با سرعت کم‌تری به جلو می‌رود و حتی ممکن است متوقف ‌شده و به طور کلی نابود شود؛ بنابراین از منتورهای متخصص و مشاورهای حرفه‌ای کمک بگیرید و در نظر داشته باشید این یکی از مهم‌ترین روابط کاری کسب‌وکارتان خواهد بود. مشاوران در هر مرحله از مسیر موفقیت و جذب سرمایه می‌توانند به شما کمک کنند. 

 

جمع‌بندی:

در این مطلب از کارن‌کراد با بعضی از رایج‌ترین اشتباهات برای جذب سرمایه آشنا شدید. مجددا باید خاطر نشان کرد که پیدا کردن سرمایه‌گذار مسیر بسیار دشواری است و کسی از شکست خوردن در آن، ایمن نیست. اگر شما خود را به خوبی آماده کرده باشید و همچنین سراغ سرمایه‌گذار درستی رفته باشید، ‌شانس بالایی جهت جذب سرمایه برای استارتاپ خود خواهید داشت.

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.