مصاحبه | شتابدهنده مهروتک
1400/4/27
نوع: سرمایه گذاران
نویسنده: پرنیان ستوده

 

نام شرکت: شتابدهنده پایافناوران  مهروتک

نام و سمت مصاحبه‌شونده: مهران آقایی، مدیر شتابدهنده مهروتک

لطفا شرکت‌تان را معرفی بفرمایید؟

شتابدهنده مهروتک فعالیت خود را از شهریور 98 آغاز نموده است. این مجموعه با عقد تفاهم‌نامه با مرکز رشد دانشگاه پیام نور استان مازندران، از این مرکز در گام نخست به عنوان حامی استفاده نمود. برنامه و هدف شتابدهی مهروتک، کمک به تیم‌هایی است که نیاز موجود در بازار را کشف کرده‌اند و در جهت پاسخگویی به این نیازها، تولید محصولات یا خدمات خود را آغاز کرده‌اند.

در طول این دوره ما به استارتاپ‌ها کمک می‌کنیم تا به مشتری‌های واقعی دسترسی پیدا کنند و محصول یا خدمتشان را به فروش برسانند؛ همچنین به جایگاهی برسند که بتوانند با اطمینان محصولشان را برای مرحله بعدی جذب سرمایه، به شبکه سرمایه‌گذاران ارایه نمایند. 

مجموعه مهروتک توانسته است  به عنوان یک واحد تحقیق و توسعه (R&D) خلاق و چابک برای شرکت‌ها و سازمان‌ها، در استان مازندران فعالیت نماید.

 

 سابقه فعالیت شرکت‌تان در اکوسیستم استارتاپی چند سال است؟

شتابدهنده پایا فناوران مهروتک از تیر ماه سال 98 تاسیس گردیده و طی تفاهم نامه‌ایی  در مرداد سال 99 و در پی ابلاغیه دکتر ستاری، معاونت علمی محترم ریاست جمهوری در بازدید از مجموعه شتابدهنده مهروتک (آذر 98) در مرکز رشد دانشگاه پیام نور استان مازندران عقد گردیده است و به عنوان نخستین شتابدهنده استان مازندران شروع به فعالیت رسمی نموده است.

همچنین مهروتک توانسته است در اسفند ماه سال 99 در زمینه خدمات تجاری‌سازی، گواهی دانش‌بنیان تولیدی نوع 2 را کسب نماید. 

 

هدف شما از حضور در اکوسیستم استارتاپی چیست؟

هدف اصلی مهروتک، ایجاد یک شبکه ارتباطی مناسب و کارآمد بین صاحبین ایده ، هسته‌های فناور و سرمایه‌گذاران برای توسعه اقتصادی و ترویج کارآفرینی کشور در حوزه فناوری اطلاعات است. 

ما با تمرکز بر آموزش، تلاش می‌کنیم تا کمبود دانش را در حوزه کسب‌وکارهای نوپا برطرف سازیم و زمینه‌ای برای رشد و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، فراهم کنیم. 

تغییر مثبت در زندگی انسان‌ها و توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی و نوآوری در جامعه، از چشم‌اندازهای شتابدهنده مهروتک است.

 

حداکثر سقف سرمایه‌گذاری شرکت‌تان چقدر است؟

با توجه به ماهیت شتابدهنده، حداکثر سرمایه‌گذاری شتابدهنده مهروتک در مرحله رشد اولیه استارتاپ‌ها به صورت مستقل و در قالب سرمایه بذری، مبلغ 150 میلیون تومان به همراه ارائه خدمات شتابدهی از قبیل فضای کار، منتورینگ و آموزش، مشاوره‌های حقوقی و مارکتینگ، استراتژی‌های ورود به بازار و ... است. هدف اصلی شتابدهنده، جذب سرمایه‌گذار برای هسته‌ها در گام‌های بعدی است.

 

آیا تمرکز شرکت شما برای سرمایه‌گذاری روی حوزه‌های خاصی است؟ اگر بله، چه حوزه‌هایی؟

بله. شتابدهنده مهروتک به صورت تخصصی در حوزه‌های فناوری اطلاعات، نرم‌افزار ، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا فعالیت می‌نماید.

 

 از نظر شما به عنوان سرمایه‌گذار، مهم‌ترین جنبه‌هایی که استارتاپ‌ها باید به آن‌ توجه داشته باشند چیست؟

 شتابدهنده‌ها بیشتر به عنوان حلقه گم‌شده میان استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران مطرح هستند؛ بنابراین سعی می‌کنند هم به عنوان یک سرمایه‌گذار و هم به عنوان حامی یک استارتاپ، دیدگاهی اعتدال‌گرایانه داشته باشند. مهم‌ترین جنبه‌هایی که استارتاپ‌ها باید به آن توجه داشته باشند، عبار است از:

- نیازسنجی درست بازار
- شناخت فرهنگی رفتاری و تخصصی جامعه هدف
- تعریف شاخص‌های عملکردی درست و منطقی در بازه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت
- تدوین برنامه درست جهت تغییر استراتژی (Pivot) در زمانی که استارتاپ از موفقیت فاصله گرفته است 

 

به نظر شما بزرگ‌ترین مشکل موجود حوزه سرمایه‌گذاری خطرپذیر در اکوسیستم استارتاپی ایران چیست؟

حضور کم‌رنگ شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و فرشتگان سرمایه‌گذار در حوزه‌های استارتاپی غیر از حوزه فین‌تک و همچنین وجود دیدگاه‌های سنتی سرمایه‌گذاری در برخی حوزه‌های نوآوری، باعث شده است که سرمایه‌گذاران خطرپذیر شرایط سخت‌گیرانه‌ای جهت ورود به یک سرمایه‌گذاری و ادامه راه رشد استارتاپ‌ها اتخاذ نمایند. 

به نظر بنده حضور گسترده شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در بورس ایران، می‌تواند به اکوسیستم کشور کمک شایانی کند؛ بنابراین نیاز به تسهیل ورود شرکت‌هایی از این قبیل جهت ورود به بورس می‌تواند کمک‌کننده باشد.

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.