یونیکورن چیست و یک استارتاپ چگونه به یونیکورن تبدیل می‌شود؟
1400/7/25
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: علی منصوری

استارتاپ زامبی و استارتاپ یونیکورن، دو مفهوم مهم در اکوسیستم استارتاپی است. در مطالب گذشته از کارن کراد، با استارتاپ زامبی و راه‌های جلوگیری از تبدیل شدن به استارتاپ زامبی آشنا شدید. در این مطلب با مفهوم استارتاپ یونیکورن بیشتر آشنا خواهید شد.

ما همیشه در مورد شرکت‌های یونیکورن مانند Uber، Airbnb، Snap، Didi، Pinterest و غیره صحبت می‌کنیم، اما در مورد آن‌ها مطالب کمی وجود دارد. این روزها تاسیس یک تیم متشکل از افراد شجاع و بااستعداد به طول می‌انجامد، به ویژه هنگامی که میزان شکست تیم‌ها پس از پنج سال بیش از ۵۰٪ و بیش از ۷۰٪ پس از ده سال است. با این حال، یک گروه نخبه از استارت‌آپ‌ها موفق شده‌اند با موفقیت از چالش‌های جهان سرمایه‌گذاری و سازمان‌های میلیارد دلاری استفاده کنند، به یونیکورن تبدیل شده و سال به سال به رشد خود ادامه دهند.

 

استارتاپ یونیکورن چیست؟

استارتاپ یونیکورن به استارت‌آپ‌هایی گفته می‌شود که پس از سال ۲۰۰۳ تاسیس شده و به عنوان یک شرکت خصوصی، ارزشی معادل یک میلیارد دلار یا بیشتر کسب کرده‌اند. 

اصطلاح یونیکورن در سال ۲۰۱۳ توسط بنیانگذار Cowboy Ventures، آیلین لی به کار برده شد؛ هنگامی که او ۳۹ استارتاپی را که ارزش آن‌ها بیش از 1میلیارد دلار بود، نام برد و آن‌ها را یونیکورن نامید. همه آن‌ها به طور تصادفی شرکت‌های فناوری مانند Facebook ،Planter و... بودند. این اصطلاح برای تاکید بر نادر بودن چنین استارت‌آپ‌هایی استفاده شد.

این تعریف از آن زمان تاکنون به همان شکل باقی مانده است. با ورود فزاینده استارت‌آپ‌ها به بازار، دسترسی بیشتر به بودجه در مراحل اولیه و راه‌های دیجیتال که امکان جذب سریع کاربر/مشتری را فراهم می‌کند، یونیکورن‌ها سریع‌تر از همیشه متولد می‌شوند. در واقع، دنیای سرمایه‌های خطرپذیر در حال رونق است و روز به روز به این تعداد اضافه می‌شود.

 بیش از ۶۰۰ استارت‌آپ یونیکورن در سراسر جهان وجود دارند و ارزش آن‌ها چیزی در حدود کمتر از ۲ تریلیون دلار است. بیشترین تعداد یونیکورن‌ها در امریکا، بعد چین و بقیه از مناطق دیگر جهان هستند.

یک استارتاپ چگونه به یونیکورن تبدیل می‌شود؟

 در حال حاضر هیچ منطق واقعی برای برآورد شرکت‌های نوپا وجود ندارد. ارزیابی ها اغلب بر اساس پتانسیل تجاری یک شرکت انجام می‌شود و تخمین تقریبی است. 

وضعیت یونیکورن‌ها بر اساس ارزیابی سرمایه‌گذاران در طول دوره تامین مالی تعیین می‌‌شود. سرمایه‌گذاران در ازای درصدی از سهام شرکت، روی استارت‌آپ سرمایه‌گذاری می‌کنند. اینکه شرکت چقدر ارزش دارد از مبلغی که سرمایه‌گذاران برای پول خود می‌گیرند قابل استنباط است. به عنوان مثال، اگر یک شرکت نوپا ۱۰۰ میلیون تومان برای ۱۰٪ از ارزش سهام کل خود جمع کند، ارزش آن شرکت ۱میلیارد تومان است. این امر باعث شده استارت‌آپ ها به راحتی بتوانند برآوردهای میلیاردی کسب کنند.

 

با ارزش‌ترین شرکت‌های خصوصی جهان، کدامند و یونیکورن‌ها مربوط به کدام بخش هستند؟

با ارزش‌ترین شرکت خصوصی جهان Bytedance چین است که ۱۴۰میلیارد دلار ارزش دارد و پس از آن Didi Chuxing است که در زمینه نرم‌افزارهای اتومبیل است. ارزش این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۹ به ۶۲میلیارد دلار رسید.

بعد از آن‌ها، SpaceX با ۴۶ میلیارد دلار، پردازش پرداخت آنلاین Stripe با ۳۶ میلیارد دلار و برنامه موبایل اشتراکی ویدیوی چینی Kuaishou با۱۸ میلیارد دلار جز پنج شرکت برتر خصوصی با ارزش جهان هستند.

کارآفرینان به دنبال آن هستند که بدانند شرکت‌های یونیکورن بیشتر مربوط به چه بخش‌هایی اند اما هیچ پاسخ دقیقی برای این مساله وجود ندارد، به خصوص که فناوری سال به سال این چهارچوب را تغییر می‌دهد؛ اما هنوز هم می‌توان با بررسی کلی، الگوهایی را مشخص کرد و صنایع مسلط را تشخیص داد.

بخش عمده‌ای از یونیکورن‌ها در این چهار فضا فعالیت می‌کنند:

 Fintech دربرگیرنده فناوری‌های جدیدی که به دنبال بهبود و خودکار کردن تحویل و استفاده از خدمات مالی است، ۱۵٪ یونیکورن‌ها در این فضا فعالیت می‌کنند.

 تجارت الکترونیک و صنایع بازار با ۱۳٪، هوش مصنوعی و رباتیک با ۱۰% و ۸٪دیگر از فضای سلامت از ژنتیک گرفته تا تصویربرداری و فناوری جدید است که یونیکورن‌ها در این فضا فعالیت دارند.

 

چه چیزی موجب تمایز یونیکورن‌ها از سایر استارتاپ‌ها می‌گردد؟

نوآوری مخرب، پیشرو بودن، تغییر پارادایم سرمایه‌گذاری، تمرکز بر مشتری، شرکت‌های خصوصی، مدل مقیاس‌پذیر و بنیانگذاران خبره از عواملی است که یونیکورن‌ها را از استارت‌آپ‌ها جدا کرده است.

 نوآوری مخرب: تقریبا تمام یونیکورن‌ها باعث اختلال در صنعت متعلق به آن شده‌اند. اوبر نحوه رزرو تاکسی در افراد را تغییر داد، Airbnb از اقتصاد اشتراکی استفاده کرد، اسنپ چت حوزه شبکه‌های اجتماعی را دگرگون کرد و...

مزیت پیشرو بودن: اختلال و مزیت پیشگام بودن باعث می‌شود که یونیکورن‌ها نه تنها از مزیت پیشرو بودن استفاده کنند بلکه با نوآوری و پیشرفت مداوم موقعیت خود را حفظ کنند.

تکنولوژی تغییر پارادایم سرمایه گذاری: ۸۷٪محصولات مرتبط با یونیکورن نرم افزاری، ۷٪سخت‌افزاری و ۶٪بقیه محصولات و خدمات دیگر هستند. تقریبا همه یونیکورن‌ها تاکنون در بازار با فناوری تغییر پارادایم سرمایه‌گذاری کرده اند. Uber رزرو تاکسی بر روی تلفن را عملی کرد، Dropbox از فناوری ابری استفاده کرد و...

تمرکز بر مشتری: ۶۲٪ از یونیکورن‌ها B2C هستند و مدل‌های تجاری آن‌ها متمرکز بر سهولت و مقرون به صرفه بودن امور برای مصرف‌کنندگان است. Spotify گوش دادن به موسیقی جهان را آسان‌تر می‌کند، Instacart به شما امکان می‌دهد با استفاده از یک برنامه مواد غذایی سفارش دهید و...

شرکت‌های خصوصی: اکثر یونیکورن‌ها، شرکت‌های خصوصی هستند که وقتی یک شرکت بزرگ‌تر آن را خریداری می‌کند یا در آن سرمایه‌گذاری می‌کند، ارزش خود را دریافت می‌کنند.

مدل مقیاس پذیر: شرکت‌ها برای جلب توجه سرمایه‌گذاران باید نوعی رشد را نشان دهند. این رشد، می‌تواند رشد درآمد یا نوع دیگری از رشد باشد. مدل کسب و کار یک شرکت تازه تاسیس باید مناسب بودن بازار را نشان دهد و همچنین به راحتی مقیاس‌پذیر باشد تا بتواند ارزیابی 1میلیارد دلاری را توجیه کند.

 بنیانگذاران خبره: در حالی که برخی از استارت‌آپ‌ها مانند فیس‌بوک، از بنیانگذاران با ایده بزرگ و بدون تجربه مستقیم متولد شده‌اند، بسیاری از آن‌ها توسط تیمی از سوپراستارهای صنعت فصلی و پیشکسوتان شرکت‌های با رشد بالا تشکیل شده‌اند. Aurora، یک شرکت ۲.۵میلیارد دلاری که نرم‌افزاری را برای وسایل نقلیه توسعه داده، دارای یک تیم رویایی متشکل از سرپرست فنی سابق بخش خودران گوگل، رهبر سابق تیم خلبان اتوماتیک تسلا و یک متخصص یادگیری ماشین از کارنگی ملون عضو بنیانگذار گروه فناوری‌های پیشرفته اوبر بود.

 

سخن نهایی

صدها یونیکورن در دنیا وجود دارد که در حوزه‌های تجارت الکترونیک، خرده‌فروشی و صدها حوزه‌ی دیگر فعالیت دارند. باوجود آن‌که بسیاری از آن‌ها استارتاپ‌ها در بخش تکنولوژی فعالیت می‌کنند اما اصطلاح یونیکورن فقط به تکنولوژی محدود نمی‌شود و هر نوع استارتاپی می‌تواند تبدیل به یک یونیکورن شود. 

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.