رمز و رازهای سرمایه‌گذاری فرشته، پاول گراهام (ساز و کار، بخش دوم)
1397/7/7
نوع: سرمایه گذاران
نویسنده: مینا رزقیان

در مطلب قبلی متوجه شدیم که در صورت سرمایه‌گذاری به میزان 50 هزار دلار بر روی استارتاپی با ارزش 1 میلیون دلار، شما صاحب 4.76% از سهام آن استارتاپ می‌شوید؛ حال اگر این شرکت بعداً افزایش سرمایه دهد، سرمایه‌گذار جدید، قسمتی از سهام تمام سهامداران را دریافت می‌کند؛ دقیقاً طبق همان مکانیزمی که شما سرمایه‌گذاری را انجام دادید. اگر در این راند جذب سرمایه 10 درصد از شرکت را به سهامدار جدید واگذار کنند، میزان سهام شما از 4.76% به 4.28% کاهش خواهد یافت.

البته مشکلی وجود ندارد؛ رقیق شدن (Dilution) امری طبیعی است. تنها چیزی که باعث می‌شود نگرانی بابت راندهای بعدی سرمایه‌گذاری نداشته باشید این است که شما با بنیان‌گذاران استارتاپ در یک قایق هستید. آن‌ها نمی‌توانند شما را رقیق کنند بدون اینکه خودشان را به همان میزان رقیق نکرده باشند و آنها این کار را انجام نخواهند داد، مگر اینکه بخواهند به کار خود پایان دهند. بنابراین، در حقیقت هر دور بعدی سرمایه‌گذاری، شما را با سهم کوچک‌تر از یک شرکت با ارزش‌تر مواجه می‌کند، تا بعد از چندین دور دیگر شما با 0.5٪ از شرکت در نقطه‌ای قرار خواهید داشت که شرکت وارد IPO می‌شود و شما بسیار خوشحال خواهید بود، چرا که 50 هزار دلار شما به 5 میلیون دلار تبدیل شده است.

توافقنامه‌ای که به وسیله آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، باید شامل قوانینی باشد که در حفظ درصد سهام شما در راندهای افزایش سرمایه آتی کمک کند. بنابراین انتخاب با شماست که رقیق شوید یا خیر. اگر این شرکت واقعا صحیح عمل کند در نهایت موفق خواهید بود، زیرا در نهایت ارزش‌گذاری به میزان زیادی افزایش می‌یابد، در حالی که در ابتدا این گونه نبوده است.

یک سرمایه‌گذار فرشته چه مقدار سرمایه‌گذاری می‌کند؟ تنوع رقم در این مقوله بسیار زیاد است، از 10،000 دلار تا صدها هزار و یا حتی در موارد نادر میلیون‌ها دلار. بدیهی است که حد بالای هر سرمایه‌گذاری آن مبلغی است که بنیانگذاران استارتاپ به عنوان افزایش سرمایه نیاز دارند. حد پایین 10-5% سهام کل یا 10،000 دلار است، بسته به شرایط هر کدام بزرگتر است. یک راند معمول سرمایه‌گذاری فرشته در این روزها ممکن است افزایش سرمایه حدود 150،000 دلار از 5 نفر باشد.

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.