رمز و رازهای سرمایه‌گذاری فرشته، پاول گراهام (ساز و کار، بخش سوم)
1397/7/24
نوع: سرمایه گذاران
نویسنده: مینا رزقیان

ارزیابی ارزش‌گذاری‌های استارتاپ‌ها تنوع زیادی ندارند. میزان ارزش‌گذاری‌های استارتاپ‌ها برای راندهای سرمایه‌گذاری فرشته در آمریکا معمولاً در بازه 300 هزار دلار تا 4 یا 5 میلیون دلار  می‌باشد. این در حالی است که  قسمت‌های کاری سرمایه‌گذاران خطرپذیر (VC) از 4 میلیون دلار آغاز می‌گردد.

چگونه تصمیم می‌گیرید چه نوع ارزش‌گذاری را پیشنهاد دهید؟ اگر رهبری سرمایه‌گذاری شما در بخشی از راند سرمایه‌گذاری به رهبری شخص دیگری باشد، این مشکل برای شما حل خواهد شد. اما اگر خودتان به تنهایی سرمایه‌گذاری می‌کنید پاسخ چیست؟ پاسخ دقیقی برای این سؤال وجود ندارد. هیچ روش منطقی و روشنی برای ارزش‌گذاری یک استارتاپ در مراحل اولیه (Early Stage) وجود ندارد. ارزش‌گذاری به چیزی جز قدرت چانه‌زنی استارتاپ وابسته نیست. اگر آنها واقعا شما را بخواهند،شاید به دلیل اینکه به شدت به پول نیاز دارند و یا شما کسی هستید که می‌تواند به آنها کمک کند، اجازه خواهند داد که در سطح پایینی ارزش‌گذاری کنید. اما اگر به شما نیازی نداشته باشند، این انتظار ارزش‌گذاری بالاتری خواهند داشت. بنابراین حدس زده می‌شود که استارتاپ ممکن است هیچ ایده دیگری در مورد مقدار ارزش‌گذاری نداشته باشد، چیزی که سرمایه‌گذار در اختیار دارد ارزش‌گذاری خواهد بود.

در نهایت این مسأله آنقدر مهم نیست. زمانی که سرمایه‌گذاران فرشته از یک معامله پول زیادی بدست می‌آورند که شرکت واقعاً در انجام وعده‌هایش موفق باشد، نه اینکه آنها به جای 1.5 میلیون دلار 3 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده باشند.

به عنوان سخن آخر پیشنهاد می‌کنم در مورد شرایط قرارداد یا ساز و کار آن زیاد از حد وسواس به خرج ندهید تا حالت سردرگمی پیدا نکنید. موضوعی که می‌بایست زمان زیادی را برای فکر کردن به آن اختصاص دهید این است که آیا این شرکت، شرکت خوبی است و توانایی برآمدن از عهده تعهدات خود را دارد یا خیر.

(به طور مشابه، بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها نیز نباید در مورد شرایط معامله وسواسی عمل کنند، اما باید زمان خود را صرف فکر کردن در مورد چگونگی ایجاد و توسعه خوب شرکت کنند.)

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.