سکوی تامین مالی جمعی کارن کراد در نمایشگاه اینوتکس 2022 میزبان متقاضیان جذب سرمایه به روش کرادفاندینگ خواهد بود
1401/1/19
نوع: رویداد ها
نویسنده: پرنیان ستوده

یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری INOTEX با همکاری سکوی تامین مالی جمعی کارن کراد، میزبان شرکت‌های متقاضی جذب سرمایه به روش تامین مالی جمعی است. متقاضیان جذب سرمایه با این روش، می‌توانند تا تاریخ اول اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، اطلاعات خود را تکمیل نمایند.

تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ، ابزار مالی نوین برای جذب سرمایه و مبتنی بر سرمایه‌های خرد جمعی است. مزایای تامین مالی جمعی، باعث توجه به این شیوه جذب سرمایه شده است و در کشور ما نیز مورد توجه قرار گرفته است.

این ابزار با نام‌های سرمایه‌گذاری جمعی و تامین سرمایه از اجتماع نیز خوانده می‌شود و عبارت است از جمع‌آوری منابع مالی مورد نیاز یک پروژه از محل سرمایه‌های خرد تعداد زیادی سرمایه‌گذار. در دنیای امروز این فرآیند معمولا بر بستر اینترنت اتفاق می‌افتد.

 

 تامین مالی جمعی، نوعی جمع‌سپاری است که جهت سرمایه‌گذاری‌های غالبا متوسط، شکل گرفته است و روشی رایج برای تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و کارآفرینان است. این روش نه تنها برای شروع کردن یک کسب‌وکار، بلکه برای تداوم فعالیت و توسعه آن، نیز کاربرد دارد.

 

هر پویش یا کمپین تامین مالی جمعی از سه جزء اصلی تشکیل می‌شود؛ 

۱.طرف سرمایه‌پذیر یا متقاضی یا شروع‌کننده پروژه یا همان کسی که برای شروع کاری نیاز به منابع مالی دارد

۲. سرمایه‌گذاران، تامین‌کنندگان یا کسانی که منابع مورد نیاز را تامین می‌کنند 

۳.واسط بین این دو که همان سکو یا پلتفرم تامین مالی جمعی نامیده می‌شود. 

 

در کشور ما، کرادفاندینگ با مدل مشارکت در درآمد، با مجوز از شرکت فرابورس ایران انجام می‌شود.

کارن کراد به عنوان سکوی تامین مالی جمعی، با این مجوز فرابورس و تحت نظارت نهاد مالی آیکو (ارزش‌پرداز آریان) فعالیت می‌کند.

 

در حال حاضر بیشتر کمپین‌های تامین مالی جمعی با تمرکز بر همراهی سرمایه‌گذاران با طرح‌هایی است که سرمایه در گردش یک ساله یک کسب و کار را تامین کنند؛ یعنی دوره بازگشت سرمایه در مدل مشارکت در درآمد این طرح‌ها کمتر از یک سال است و در طی این مدت اصل پول سرمایه‌گذاران به همراه مقداری سود از محل پروژه تامین شود. با توجه به وجود ریسک در این نوع سرمایه‌گذاری، قاعدتا سرمایه‌گذاران انتظار سود بیشتری نسبت به سود سپرده بانکی و سود معمول صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت دارند. 

پول‌های جمع شده در غالب سرمایه در گردش، بر اساس برنامه کسب‌وکاری که روی سکوی تامین مالی قرار می‌گیرد جمع‌آوری می‌شوند. مدت جمع‌آوری پول حداکثر یک ماه است و تنها در صورتی که تمام پول در این مدت جمع‌آوری شود، سرمایه‌گذاری انجام گرفته و به اصطلاح کمپین موفق تلقی می‌شود. شرکت فرابورس ایران، کارآفرینان و صاحبین طرح را موظف کرده که حداقل ۱۰ درصد مبلغ نهایی سرمایه‌گذاری را در ابتدای هر کمپین از منابع مالی خود تامین کنند و خود جزوی از سرمایه‌گذاران طرح باشند. 

سرمایه‌گذاران حقوقی محدودیتی برای سرمایه گذاری ندارند؛ این در حالیست که سرمایه‌گذاران حقیقی نهایتا تا ۵% مبلغ کل را می‌توانند مشارکت کنند. هدف این محدودیت ها آن است که ریسک این مدل سرمایه‌گذاری برای افراد حقیقی به حداقل برسد. این روش به کسب و کارها کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را تامین مالی کنند و از طرف دیگر سرمایه‌گذاران می‌توانند در تولید کشور سهیم باشند.

 

یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری INOTEX با شعار «اکوسیستم نوآوری و فناوری زیر یک سقف» از تاریخ ۲۰ الی ۲۳ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ در محل پارک فناوری پردیس برگزار خواهد شد. اهداف اصلی از برگزاری این رویداد عبارتند از:

۱.سرمایه‌گذاری در نوآوری‌ها، ارتباط سرمایه‌گذاران با شرکت‌ها و استارتاپ‌ها

۲.مشارکت و همکاری بین شرکت‌های فناور و استارتاپ‌های داخلی و بین‌المللی

۳.گفتگو و شبکه‌سازی میان فعالان اکوسیستم نوآوری و فناوری

طی ۱۰ دوره برگزاری این رویداد، اینوتکس اکنون به بستری برای عرضه نوآوری و فناوری، تبادل دانش فنی و تکنولوژی و نیز مشارکت میان شرکت‌ها یا سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی تبدیل شده است و در طول این مدت، مجموعا بیش از ۲۵۰۰ شرکت و استارتاپ ایرانی و خارجی به عنوان غرفه‌دار در این نمایشگاه حضور داشته و بیش از ۸۰.۰۰۰ نفر نیز از این نمایشگاه بازدید نموده‌اند.

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.