برای اولین بار در ایران، ساخت یک فیلم سینمایی به کمک تامین مالی جمعی انجام می‌‎شود
1401/4/5
نوع: اخبار
نویسنده: پرنیان ستوده

 

سکوی تامین مالی جمعی کارن کراد، در جدیدترین برنامه خود، اقدام به تامین مالی جمعی یک فیلم سینمایی کرده است. این نخستین بار است که با استفاده از ابزار کرادفاندینگ (تامین مالی جمعی) امکان سرمایه‌گذاری جمعی عموم مردم با سرمایه‌های خرد در حوزه صنایع خلاق، هنر و سینما فراهم شده است.

این فیلم سینمایی با نام "بخارست" از تولیدات موسسه تصویر گستر نبراس (نبراس پیکچرز) است و  کارگردانی آن را سید مسعود اطیابی به عهده دارد.  این کارگردان پیش از این سابقه تولید آثار پرفروشی چون دینامیت و انفرادی را در کارنامه خود دارد. نبراس پیکچرز یکی از مجموعه‌های فعال در تهیه و تولید فیلم‌های سینمایی و سریال‌های نمایش خانگی مانند مانکن، ملکه گدایان و جادوگر است.

جهت معرفی این فیلم به عنوان اولین طرح حوزه سینمایی برای سرمایه گذاری جمعی در کشور، امروز سالن شیخ بهایی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، میزبان نشست خبری رونمایی از این طرح سینمایی متقاضی تامین مالی جمعی بود. 

به گزارش روابط عمومی کارن کراد، در این نشست که توسط سکوی تامین مالی کارن کراد و با حضور خبرنگاران حوزه رسانه و بازار سرمایه برگزار شد، علی طلوعی، تهیه‌کننده این فیلم و مدیر عامل نبراس پیکچرز گفت:  طبیعتاً در صنعت سینما مانند صنایع دیگر یکی از موتورهای محرک تامین مالی است. ما می‌خواهیم بخش سینما را از آن حالت تک پروژه محور خارج کنیم، و به سمت تولید حرفه‌ای و صنعتی برویم. اینجا اهمیت تامین مالی خودش را بیشتر نشان می‌دهد.

علی طلوعی در ادامه اضافه کرد: کاری که ما با همکاری مجموعه کارن انجام دادیم. یک پروژه سینمایی را که مجموعه ما درحال انجام بود به فرابورس عرضه کردیم و پارامترها را پیش‌بینی کردیم و مجوزهای لازم برای عرضه این پروژه هنری در بستر سکوی کارن برای عموم مردم فراهم نمودیم و علاقمندان می‌تواند به سایت کارن مراجعه فرمایند.

 

عارف علیقلی‌پور، دبیر کارگروه تامین مالی جمعی شرکت فرابورس در این در این نشست گفت:

 ما در بازار سرمایه همیشه به دنبال طراحی ابزار برای صنایع مختلف بودیم. با راه‌اندازی بازار تامین مالی جمعی، امید ما این شد که بتوانیم حوزه صنعت سینما را هم فعال کنیم. خیلی از عزیزان زیادی مشتاق بودند که این فضا را برای آثار هنری خودشون استفاده کنند. خوشحالیم که فیلم بخارست این انتخاب را کرد که از طریق شفافیت بازار سرمایه، جذب سرمایه کند. تا به امروز که یک سال و نیم هست از این بازار می‌گذره؛ تمامی منابعی که جذب شده است به مرد برگشت داده شده است و این اتفاق انتظار می‌رود که بتوانیم در صنعت سینما رمق بزنیم.

 

 علی عمیدی، مدیرعامل سکوی تامین مالی جمعی کارن کراد ضمن بیان اینکه این آغاز یک جریان نوین در سرمایه‌گذاری آثار هنری به شمار می‌آید و در آینده نزدیک قطعا همکاری‌های بیشتری صورت خواهد گرفت، گفت:

روی سکوی کارن کراد تا به الان نزدیک به ۲۲ پروژه برای تامین مالی انجام شده است، این پروژه ها عموما دانش بنیان بوده اند. ما امروز این ماجرا را به حوزه خلاق و سینما می‌بینیم. یعنی؛ مردم بتواند در صنعت سینما سرمایه گذاری کنند و از مزایای این سرمایه گذاری در صنعت سینما بهرمند بشوند؛ زیرا این صنعت بسیار سود آور است. ما تا به امروز در کارن نزدیک به ۲۲ طرح دانش بنیان را سرمایه گذاری کردیم که ۲۰۷۸ سرمایه گذار حقیقی و حقوقی در سامانه ما سرمایه گذاری کردند، مجموعا ۴۸ میلیارد تومان است. این پروژه اولین پروژه ای هست که در صنعت سینما میخواهیم انجام بدهیم. امیدواریم که این ماجرا خیر باشد برای کشور و ما به چیز های بزرگتری فکر میکنیم.

علی عمیدی درباره مزایای این فرصت برای سرمایه‌گذاران اضافه کرد:

سرمایه‌گذاران بسته به مبلغ سرمایه‌گذاریشان در تامین مالی جمعی فیلم بخارست، از مزایای متفاوتی برخوردار خواهند بود؛ برای سرمایه‌گذارانی که مبلغی کمتر از ۵۰ میلیون تومان در این طرح سرمایه‌گذاری کنند، دو قرعه‌کشی صورت می‌گیرد؛ قرعه‌کشی اول جهت اهدای ۲۰ پوستر امضاشده فیلم و قرعه‌کشی دوم نیز به جهت ارائه ۲۰۰ بلیت به افراد برگزیده برای اولین اکران عمومی فیلم.

او اضافه کرد: افرادی که ۵۰ میلیون تومان و بیشتر سرمایه‌گذاری نمایند، در یک اکران خصوصی فیلم حضور خواهند داشت.

همچنین اسامی سرمایه‌گذارانی که بیش از ۳۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌کنند نیز در تیتراژ فیلم عنوان خواهد شد .

 

   "بخارست" به تهیه‌کنندگی علی طلوعی، کارگردانی سید مسعود اطیابی و نویسندگی حمزه صالحی در ژانر کمدی اجتماعی تولید شده استپژمان جمشیدی، حسین یاری، امیرحسین آرمان، هادی کاظمی، ایمان صفا و وحید آقاپور از گروه بازیگران فیلم سینمایی "بخارست" هستند. 

سکوی تامین مالی جمعی کارن کراد تحت مجوز فرابورس و با نظارت نهاد مالی ارزش‌پرداز آریان، از روش تامین مالی جمعی بر پایه مشارکت در درآمد استفاده می‌کند. در این روش، نه یک نهاد، بلکه ده‌ها و صدها فرد حقیقی و حقوقی- از شهروندان گرفته تا شرکت‌ها و سازمان‌ها- با داشتن سجام می‌توانند در تامین مالی یک طرح مشارکت کنند و در درآمد آن شریک شوند. این روش در ایران تاکنون غالبا برای کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گرفت و پروژه سینمایی "بخارست" نخستین اثر هنری است که از تامین مالی جمعی برای جذب سرمایه لازم خود بهره می‌برد. 

  در تامین مالی جمعی فیلم سینمایی بخارست، همه علاقمندان به سرمایه‌گذاری در فیلم سینمایی بخارست می‌توانند با داشتن سجام در این پروژه سرمایه‌گذاری کنند. حداقل میزان سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزارتومان بوده و ۴۲ درصد سود سالیانه پیش‌بینی‌شده برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است.

 

پیش بینی می شود این فیلم پس از کسب مجوزهای لازم، در نیمه دوم سال جاری در سینماهای کشور اکران عموم شود و مورد اقبال عمومی مردم هنردوست کشور قرار گیرد.

   اطلاعات بیشتر درباره فیلم بخارست و نحوه مشارکت و سرمایه‌گذاری در این  پروژه سینمایی با استفاده از روش تامین مالی جمعی، از طریق صفحه این طرح در سایت کارن کراد در دسترس است.

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.