رمز و رازهای سرمایه‌گذاری فرشته، پاول گراهام (ساز و کار، بخش چهارم)
1397/8/19
نوع: سرمایه گذاران
نویسنده: مینا رزقیان

گاهی در کنار سرمایه‌گذاری، استارتاپ‌ها به واسطه تجربه و تخصص سرمایه‌گذاران فرشته‌ای که عضوی از سهامداران آن شرکت هستند پیشرفت قابل توجهی خواهند داشت. این به انتخاب شما (سرمایه‌گذار فرشته) بستگی دارد که تمایل دارید غیر از سرمایه‌ای که در اختیار استارتاپ می‌گذارید با آنها به عنوان عضوی از شرکتشان همکاری‌های متنوع دیگری نیز داشته باشید یا خیر.

مسأله جزیی دیگری نیز در مورد سرمایه‌گذاری فرشته وجود دارد: اینکه از شما چقدر انتظار می‌رود به استارتاپ کمک کنید. این انتظار می‌تواند مانند مبلغی که سرمایه‌گذاری می‌کنید، بسیار متفاوت باشد. اگر نمی‌خواهید جز سرمایه‌گذاری کار دیگری برای استارتاپ انجام دهید، ضرورتی ندارد که کار خاصی انجام دهید. شما به سادگی می‌توانید صرفا یک منبع پول باشید یا می‌توانید یک کارمند واقعی برای استارتاپ بشوید. فقط اطمینان حاصل کنید که خودتان و استارتاپ مورد نظر قبلاً در مورد این که چه مقدار سرمایه‌گذاری و چه کارهایی برای آنها انجام خواهید داد به توافق رسیده باشید.

شرکت‌های ممتاز گاهی استانداردهای بالایی برای سرمایه‌گذاران فرشته دارند. آن دسته از شرکت‌های استارتاپی که تعداد خواهان زیادی به عنوان سرمایه‌گذار دارند، عموماً  فقط به کسانی که معروف هستند و یا به سختی برای آنها کار خواهند کرد اجازه سرمایه‌گذاری می‌دهد. اما این احساس را پیدا نکنید که شما مجبور هستید زمان زیادی را صرف کنید و در غیر این صورت نمی‌توانید بر روی استارتاپ خوبی سرمایه‌گذاری کنید. عدم همبستگی عجیبی بین اینکه چقدر قرارداد با یک استارتاپ داغ و جذاب است و اینکه در پایان همین استارتاپ به چه میزان موفق خواهد بود، وجود دارد. بسیاری از استارتاپ‌های جذاب در نهایت ناکام خواهند ماند و با شکست روبرو می‌شوند و در عوض بسیاری از استارتاپ‌هایی که هیچ‌کس دوست ندارد، موفق خواهند شد و برای سرمایه‌گذارانی که در ارزش‌گذاری کم بر روی آن سرمایه‌گذاری نکرده‌اند جای افسوس باقی می‌گذارند.

این نکته مایه سرافرازی است که بتوانیم آن استارتاپ‌هایی را  که در آینده موفق خواهند شد انتخاب کنیم؛ اینطور نیست؟ بخش مهمی از روند سرمایه‌گذاری فرشته که بیشترین تاثیر را در سودهای آتی آنها دارد، "انتخاب شرکت‌های مناسب" است. در عین حال سخت‌ترین قسمت از روند سرمایه‌گذاری نیز همین می‌باشد. بنابراین شما باید به طور کامل همه چیزهایی را که تا به حال به شما گفته‌ام، نادیده بگیرید؛ البته ممکن است لازم باشد در بعضی موارد به آنها مراجعه کنید اما مسئله اصلی آنها نیستند.

مهمترین مسئله این است که استارتاپ درست را انتخاب کنید. مهمترین مسئله برای استارتاپ فهم معنی جمله "چیزی را که مردم میخواهند" است و برای سرمایه‌گذاران فهم معنی جمله"انتخاب استارتاپ‌های مناسب" است. حاصل ترکیب آنها به یک جمله می‌رساند: "انتخاب استارتاپ‌هایی که نیازهای مردم را پاسخ می‌دهند".

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.