مصاحبه اختصاصی | فرزام نیکومرام
1397/8/30
نوع: مربیان
نویسنده: مینا رزقیان

معرفی مختصر از خودتان؟

فرزام نیکومرام، متولد 1372

کارشناس ارشد مدیریت مالی از دانشگاه شهید بهشتی

در حال حاضر بنیان‌گذار استارتاپ «بیست‌یک» هستم که یک شبکه اجتماعی بر مبنای اعتماد است که منجر به تسهیل و ساماندهی فرآیندهای خرید و فروش از کسب و کارهای کوچک و متوسط می شود، لازم به ذکر است الگوریتم عملیاتی بیست‌یک مشابه خارجی و داخلی ندارد. 

حوزه فعالیتتان؟

با توجه به رشته لیسانس بنده که مدیریت امور بانکی بوده و همچنین رشته کارشناسی ارشدم، حوزه فعالیت بنده ارزش‌گذاری استارتاپ ها، تهیه طرح توجیهی، مشاوره مالی و برنامه‌ریزی استراتژیک کسب و کارها می باشد.

از چه سالی فعالیت در حوزه استارتاپی را شروع کردید؟ 

از سال 1394 با استارتاپ افیکس به عنوان هم بنیان گذار فعالیت خود را در حوزه استارتاپ ها شروع کردم و بعد از شکست پروژه افیکس، وارد شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان شدم و اولین پورتال صدور و ابطال آنلاین صندوق‌های سرمایه گذاری در ایران را با همکاری دوستان اجرایی نمودم.

چه استارتاپ های موفق تحت مربیگری تا به حال داشتید؟

در حال حاضر مربی استارتاپ بوکینگ‌ویلا هستم که در حوزه اجاره ویلا و بوم¬گردی فعالیت دارد. 

کمبود چه چیزهایی در اکوسیستم استارتاپی احساس می شود؟

یکی از کمبودهای تاثیرگذار در اکوسیستم استارتاپی ایران عدم وجود اطلاعات موثق و به روز می باشد. چراکه یکی از عمده-ترین عواملی که می تواند به کارشناسان دیدگاه صحیحی جهت تحلیل موفقیت یا عدم موفقیت یک استارتاپ را قبل از شروع بدهد اطلاعات پیش پیرامون حوزه فعالیت آن می باشد. 

بزرگترین مشکلی که در بحث سرمایه گذاری خطرپذیر در اکوسیستم استارتاپی ایران داریم چیست؟

با توجه به نوسانات اقتصادی کشور ریسک سیستماتیک سرمایه¬گذاران خطرپذیر بالا می باشد، از اینرو سرمایه گذاران استارتاپ‌ها را با کسب و کارهای کوچک و متوسط زود بازده مقایسه می کنند و این قیاس را مبنای ارزش‌گذاری استارتاپ ها قرار می دهند که باعث می¬شود از مدل های ارزش دفتری (Book value) استفاده کنند.

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.