گزارش کارگاه فرآیند تامین مالی برای استارتاپ‌ ها با سخنرانی عطا افتخاری
1397/11/24
نوع: کارگاه ها
نویسنده: هانیه طالبی

در روز سه شنبه 16 بهمن 97، کارگاه «فرآیند تامین مالی برای استارتاپ‌ها» با سخنرانی عطا افتخاری در کارن کراد برگزار شد. در این کارگاه در خصوص چگونگی جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها و روش‌های آن صحبت شد. اگر بخواهیم نگاهی جامع به موضوع مطرح شده داشته باشیم می‌توانیم به متن ذیل اشاره کنیم:

کارآفرینانی که رویای خلق یک کمپانی بزرگ را در سر می پرورانند، در طول مسیر پر پیچ و خم موفقیت، نیازمند مشارکت با سرمایه گذاران متعددی هستند. کارآفرین در مقام فروشنده بخشی از استارتاپ خود و سرمایه گذار به عنوان خریدار آن بایستی بتوانند در هر مرحله از تزریق سرمایه تعاملی صحیح و منطبق با استانداردهای علمی و روشهای کارشناسانه داشته باشند تا نهایتا توافقی برد-برد میان طرفین ایجاد گردد. تامین مالی استارتاپ به عنوان یک فرآیند پیچیده و مباحثه زا کلیدی ترین موضوعی است که در خصوص مباحث مالی یک استارتاپ مطرح می شود. بنابراین، درک درست موسسین یک استارتاپ از مفهوم تامین مالی و روشهای مختلف آن راه را برای افزایش موفقیتشان روشن تر خواهد نمود.

در ابتدای کارگاه عطا افتخاری به توضیح موارد ذیل پرداخت و در هر قسمت از شرکت کنندگان خواست که موارد مشابه را بیان کنند و در خصوص آنها بحث و گفتگو صورت گرفت:

سرمایه‌گذار با چه دیدی به تیم نگاه می‌کند، تیم ما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا از نظر سرمایه‌گذار مطلوب و کارا باشد، چه تعدادی در استارتاپ سهامدار باشند خوب است؟

 در ادامه کارگاه در خصوص مباحث ذیل بحث و گفتگو شد: 

  • در چه بازاری فعالیت داشته باشیم خوب است و باعث می‌شود که سرمایه‌گذار بر روی استارتاپمان سرمایه‌گذاری کند؟ آیا بازار بزرگ خوب است؟ آیا داشتن رقیب نشانه خوبی است؟
  • چرخه عمر استارتاپ‌ها: استارتاپ تا کجا جای رشد دارد؟ این موضوع چقدر برای سرمایه‌گذار اهمیت دارد؟ استارتاپ چه زمانی باید اقدام به جذب سرمایه کند؟ در کجای این چرخه عمر؟
  • انواع مختلف جذب سرمایه: شرایط پرداخت چگونه باشد؟
  • معیارهای انتخاب یک سرمایه‌گذار خوب: به سراغ چه نوع سرمایه‌گذاری برویم؟ تصمیم درست چیست؟
  • چگونگی تخصیص سهام: به چه سرمایه‌گذاری و به چه میزانی سهام بدهیم؟

جهت دریافت فایل ارائه کارگاه «فرآیند تامین مالی برای استارتاپ‌ها» بر روی لینک مقابل کلیک نمایید: دریافت فایل

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.