ارزش گذاری استارتاپ ها | بخش دوم: عواملی که ارزش یک استارتاپ را تعیین می‌کند
1398/1/7
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: مینا رزقیان

ارزش‌گذاری بیشتر یک هنر است تا علم. اما بیایید هر دو را بررسی کنیم. 

پرسشی که در خصوص ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها وجود دارد، پرسشی است که بنیانگذاران استارتاپ‌ها اغلب درمراحل اولیه فعالیتشان با آن درگیر می‌شوند. شما اگر پیش‌بازده باشید و یا حتی از قبل جریان نقدی داشته باشید چگونه شرکت خود را ارزش‌گذاری خواهید کرد؟ یک راه این است که "ارزش" را به عنوان چیزی که فراتر از قواعد پولی است، در نظر بگیرید. لیلی بالفور از مشاوران آتِلیر، می گوید: «ارزشگذاری هم هنر است و هم علم. "علم، بخش آسانتر ماجراست، ارزشیابی شرکتهای مشابه و ایجاد درآمد یا EBITDA چندگانه. بخش هنری این داستان، ذهنی‌تر است. تیم چقدر قوی است؟ احتمال وجود سرب در خط لوله چقدر است؟ تکنولوژی تا چه حد نوآورانه است؟" اینها جنبه‌های مبهم‌تری از "ارزش" می‌باشند. جنبه دیگر، ارزیابی شرکت‌های مشابهی است که در بازار کنونی وجود دارند.

جورجین هوانگ، مدیر عامل ارشد شرکت Fairygodboss می گوید"استارتاپ ها، بر اساس تعریفی که از آنها وجود دارد، سابقه طولانی از نظر بازدهی مالی ، درآمد، و یا جریان نقدی(اگر وجود داشته باشد) ندارند، از همین روی نسبت زیادی از تمرینهای ارزشیابی از طریق نگاه کردن به جایگاه شرکت های مشابه در بازار و درک این موضوع  که چگونه صنعت برای نوعی استارتاپ شرکتهای داخل آن را ارزش گذاری می کند، است. 

این ها اولین قدم ها هستند: اندیشیدن به ارزش، به عنوان چیزی فراتر از قواعد پولی و سپس با صراحت درباره ارزش پولی شرکت های مشابه فکر کردن. اما، مانند بسیاری از چیزها در دنیای استارتاپ ها، بیش از یک راه برای سنجیدن و ارزشیابی استارتاپ وجود دارد.

عوامل زیر مواردی هستند که بر ارزش یک استارتاپ تاثیر می‌گذارند:

عوامل مثبت:

• کشش:

 یکی از بزرگترین عوامل اثبات ارزش گذاری این است که نشان دهد که شرکت شما دارای مشتری است. اگر شما 100،000 مشتری دارید، یک شوت خوب برای افزایش 1 میلیون دلاری زده‌اید.

• اعتبار:

اگر شما یک ایده خوب یا یک کسب و کار موفق داشته، یا محصول، روش و سرویس شما در حال حاضر دارای شهرت خوبی باشد، این احتمال بیش از پیش وجود دارد که استارتاپ شما ارزیابی بالاتری داشته باشد. 

• نمونه اولیه:

نمونه اولیه‌ای که یک کسب و کار می‌تواند داشته باشد همچون محصول با خدمات، در روند ارزش‌گذاری کمک بسیاری خواهد داشت. 

• درآمد:

جریان‌های درآمدی مانند شارژ کردن کاربران باعث می‌شود که شرکت ارزش بیشتری کسب کند.

• عرضه و تقاضا:

هر چه تقاضا برای محصول، خدمات و سرویس شما بیشتر باشد، ارزش کسب و کار شما نیز بالاتر خواهد رفت.

• کانال توزیع:

اگر شما یک کانال توزیع خوب داشته باشید، ارزش استارتاپ به احتمال زیاد بالاتر خواهد بود.

• افتخار صنعت:

اگر یک صنعت خاص پرطرفدار یا محبوب (مانند بازی موبایل) داشته باشید به این معنی است که استارتاپ شما ارزش بیشتری دارد.

عوامل منفی:

• صنعت ضعیف:

اگر استارتاپ در حوزه‌ای از صنعت فعالیت کند که اخیرا دچار ضعف عملکرد شده باشد، ممکن است از بین برود. 

• حاشیه‌های پایین:

برای برخی از راه ‌اندازی‌ها در صنایع و یا فروش محصولات با حاشیه‌های کم، سرمایه گذاری کمتری لازم است و به طبع اعتبار آن کاهش میابد.

• رقابت: 

در برخی از صنایع رقابت‌های بسیاری وجود دارد و صاحبان کسب و کار برای موفقیت در بازار به نوعی مسابقه‌ای جدی آغاز می‌کنند. هر چه در یک صنعت رقابت جدی‌تر باشد، احتمال سرمایه‌گذاری نیز کمتر می‌شود.

• مديريت: 

اگر گروه مديريت استارتاپ هيچ سابقه يا اعتباري نداشته باشند، احتمال سرمایه‌گذاری کمتر می‌شود.

• محصول: 

اگر محصول کشش کافی نداشته باشد، به نظر نمی‌رسد ایده استارتاپ موفقیت آمیز عمل کند.

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.