خصوصیات یک مدیر اجرایی تاثیرگذار چیست؟ | برگرفته از کتاب رهبری
1398/2/22
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: بهنام ثقفی

آیا از این که به طور مادرزادی رهبر نیستید نگران هستید؟ از این که کاریزما، استعداد مناسب یا برخی مولفه‌های مخفی دیگر را ندارید نگران هستید؟ لازم نیست نگران باشید چرا که یک مدیر اجرایی تاثیرگذار، به مفهومی که به طور رایج استفاده می‌شود، لازم نیست حتما یک «رهبر» هم باشد. مدیران اجرایی، شخصیت‌ها، نگرش‌ها، ارزش‌ها و نقاط قوت بسیار متفاوتی دارند. در میان آن‌ها، از برونگرا تا تقریبا منزوی، از بردبار تا سخت گیر، از سخاوتمند تا صرفه‌جو و از چشم‌اندازمحور تا آمارمحور وجود دارد.

پس مدیران اجرایی موثر چه وجه اشتراکی دارند؟ برای آن که به یک مدیر اجرایی موثر در سازمان خود تبدیل شوید، تنها لازم است با پیروی از هشت روش ساده، کارهای درست را به شیوه درست انجام دهید:

1- بپرسید چه کاری باید انجام شود. جک ولش  هنگامی که به سمت مدیر عاملی شرکت جنرال الکتریک  منصوب شد و این سوال را از خود پرسید، به این نتیجه رسید که خلاص شدن از چند شرکت وابسته به جنرال الکتریک که نمی‌توانستند در صنعت خود شماره یک یا شماره دو باشند، ضرورت دارد و گسترش فعالیت‌های شرکت به آن طرف آب‌ها اولویت شرکت نیست. به محض آن که متوجه شدید چه کاری باید انجام شود، کارهایی را شناسایی کنید که در انجامشان بهتر عمل می‌کنید و یک به یک روی آن‌ها متمرکز شوید. پس از تکمیل یک کار، اولویت‌ها را طبق واقعیت‌های جدید بازنگری کنید.

2- بپرسید چه کاری به صلاح سازمان است. خودتان را با فکر کردن درباره صلاح مالکان، سرمایه گذاران، کارمندان یا مشتریان عذاب ندهید. تصمیم‌هایی که به صلاح سازمان باشند، در پایان به صلاح سهام‌داران خواهد بود.

3- دانش خود را به عمل تبدیل کرده و «برنامه اقدام» تدوین کنید. برنامه‌هایی طراحی کنید که نتایج مطلوب و محدودیت‌ها را مشخص کنند (آیا این اقدام قانونی است و با ماموریت، ارزش‌ها ئ خط مشی‌های شرکت سازگار است؟). در این برنامه، زمان‌هایی برای بررسی اهداف و الزاماتی برای چگونگی صرف وقتتان بگنجانید و برنامه‌ها را بازبینی کنید تا فرصت‌های جدید را در آن‌ها لحاظ کنید.

4- مسئولیت تصمیم‌ها را برعهده بگیرید. مطمئن شوید که مسئول اجرای هر تصمیم مشخص باشد، چه موقع باید به اجرا گذاشته شود، چه کسانی تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند و چه کسانی باید از آن آگاه شوند. تصمیم‌ها، به خصوص استخدام‌ها و ترفیع‌ها را به طور مرتب بازنگری کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا تصمیم‌های ضعیف را پیش از وارد آمدن خسارت اصلاح کنید.

5- مسئولیت ایجاد ارتباطات را برعهده بگیرید. نظر مافوق‌ها، زیردست‌ها و همتایان خود را درباره برنامه اقدامتان جویا شوید. هر یک از آن‌ها را مطلع کنید که برای انجام کار به چه اطلاعاتی نیا دارید. به نیازهای اطلاعاتی همتایان و مافوق‌های خود به میزان مساوی توجه داشته باشید.

6- بیش از مشکلات روی فرصت‌ها تمرکز کنید. با بهره‌برداری از فرصت‌‌هاست که به نتیجه می‌رسید، نه با حل مشکلات. تغییرات درون و بیرون سازمان را شناسایی کنید (فناوری‌های جدید، نوآوری در محصولات، ساختارهای جدید بازار) و از خود بپرسید «چگونه می‌توانیم از این تغییرات به نفع سازمان بهره‌برداری کنیم؟» سپس بهترین افراد را برای کار روی بهترین فرصت‌ها انتخاب کنید.

7- از پاسخگویی در سراسر شرکت اطمینان حاصل کنید، جلسات پرباری برگزار کنید. هدف از هر جلسه (ابلاغ خبر، ارائه گزارش و غیره) را به صراحت بیان کنید. به محض رسیدن به هدف مورد نظر، جلسه را به پایان برسانید. با استفاده از ارتباطات کوتاه، خلاصه سازی تصمیم‌ها، ابلاغ وظایف کاری جدید و تعیین ضرب‌الاجل برای اتمام کارها، اهداف جلسه را پیگیری کنید. تسلط افسانه‌ای مدیر جنرال موتورز، آلفرد اسلون، بر پیگیری موضوع جلسات به تثبیت سلطه صنایع جنرال موتورز در اواسط قرن بیستم کمک کرد.

8- بیاندیشید و به جای «من»، «ما» بگویید. اختیاراتتان از اعتماد سازمان به شما نشات می‌گیرند. برای کسب بهترین نتایج، همواره نیازها و فرصت‌های موجود برای سازمان را بر نیازها و فرصت‌های موجود برای خود مقدم بدانید.

دو روش نخست دانش مورد نیاز مدیران اجرایی را در اختیارشان قرار می‌دهد. چهار روش بعدی، به آن‌ها کمک می‌کند تا این دانش را به اقدام موثر تبدیل کنند. دو روش آخر، تضمین می‌کند که همه‌ سازمان، احساس مسئولیت و پاسخگویی داشته باشند.

در این مطلب هشت روش کاری مدیران اجرایی موثر را بررسی کردیم، اما می‌خواهیم به عنوان حسن ختام، یک روش نهایی دیگر نیز اضافه کنیم. این روش آن‌ قدر مهم است که در حد اعتبار یک قانون باید به آن بها نهاد: ابتدا گوش کنید، سپس صحبت کنید. به یاد داشته باشید که اثربخشی یعنی انضباط و مانند هر انضباط دیگری، می‌توان و باید آن را یاد گرفت.

برگرفته از کتاب: "رهبری"، انتشارات آموخته، اصفهان،1396

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.