گواهی شراکت چیست و چطور می‌توان در کارن کراد به گواهی شراکت دسترسی داشت؟
1400/4/15
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: پرنیان ستوده

 

گواهی شراکت ورقه‌ای بهادار است که در سرمایه‌گذاری به روش تامین مالی جمعی به صورت الکترونیکی منتشر می‌شود و نشان‌دهنده مالکیت مالی افراد در سرمایه‌گذاری است.

در ادامه به بررسی نقش گواهی شراکت در تامین مالی جمعی و نحوه دسترسی به گواهی شراکت در سایت کارن‌کراد خواهیم پرداخت. 

 

گواهی شراکت چیست؟

تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ(Crowdfunding) یک ابزار مالی جدید است که توسط شورای عالی بورس و اوراق بهادار تصویب شده است. از طریق این ابزار، برای تامین مالی کسب‌وکارها از وجوه سرمایه‌گذاران خرد استفاده می‌شود.

در تامین مالی جمعی، تمامی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا می‌توانند شرکت یا طرح‌های توسعه‌ای خود را از طریق پلتفرم‌های عاملین کرادفاندینگ، تامین مالی کنند.

همچنین در این روش افرادی که سرمایه کمی دارند و یا افرادی که نمی‌خواهند سرمایه زیادی را به خطر بیندازند، می‌توانند با حداقل مبلغ، وارد سرمایه‌گذاری شوند.

تامین مالی در این روش، از جنس سهامداری نیست و مشارکتی که در آن صورت می‌گیرد، از نوع عقد شراکت است اما باید توجه داشت که تامین مالی جمعی، در قالب سهام و اوراق صکوک نیست؛ بلکه برای این کار، ابزاری جدیدی به نام گواهی شراکت طراحی شده است. 

صدور گواهی شراکت به منزله شرکت در تامین مالی کسب‌وکار یا پروژه بوده و معیاری برای مشخص شدن میزان مالکیت مالی سرمایه‌گذار، در آن پروژه یا کسب‌وکار است.

باید در نظر داشت که گواهی شراکت به منزله تایید سودآوری طرح و پروژه نیست.

طبق دستورالعمل اجرایی نحوه انتقال گواهی شراکت در تامین مالی جمعی که در تاریخ 28/01/1398 به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق و بهادار رسیده است، در صورت تایید نهاد مالی مبنی بر کفایت مبالغ جمع‌آوری‌شده در پایان دوره فراخوان تامین مالی جمعی، تمام یا بخشی از وجوه مطابق فراخوان تامین، به حساب متقاضی واریز می‌شود و به میزان مشارکت هر تامین‌کننده، گواهی شراکت برای وی صادر شده است.

طبق این مصوبه، گواهی‌های شراکت در زمان تعیین‌شده و به روش اعلامی در فراخوان تامین از طریق پرداخت نقدی، تحویل کالا یا ارائه خدمات و یا تبدیل به سهام شرکت موضوع طرح، قابل تسویه است.

همچنین در صورت شکست طرح، نحوه تسویه گواهی‌های شراکت، توسط کارگروه ارزیابی تعیین می‌شود.

 

تسویه معاملات گواهی شراکت به صورت صرفا نقدی و بر اساس آخرین اطلاعات سامانه جامع تامین مالی جمعی فرابورس، مطابق رویه مصوب کارگروه ارزیابی صورت می‌پذیرد.

گواهی شراکت تامین مالی جمعی مشمول معافیت مالیاتی است و هر شخص حقیقی یا حقوقی که اقدام به نقل‌وانتقال گواهی شراکت تامین مالی جمعی کند، هیچ‌گونه مالیاتی پرداخت نخواهد کرد.

 

دسترسی به گواهی شراکت در سایت کارن‌کراد

با توجه به اینکه کارن‌کراد، یکی از پلتفرم‌های دارای مجوز فرابورس ایران برای تامین مالی جمعی است، پس از موفقیت هر پروژه در جذب سرمایه جمعی، این پلتفرم، گواهی شراکت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. 

این گواهی از طرف شرکت فرابورس ایران صادر می‌شود و حاوی اطلاعات زیر است:

• کد ملی سرمایه‌گذار در طرح تامین مالی جمعی

• اطلاعات شرکت و طرح سرمایه‌پذیر از جمله شناسه ملی

• اطلاعات شرکت عامل(پلتفرم تامین مالی جمعی)

• مشخصات نهاد مالی ناظر

• تعداد کل گواهی شراکت

• ارزش اسمی هر گواهی شراکت

• کد QR جهت بررسی و تایید اصالت گواهی شراکت در سایت فرابورس ایران

سرمایه‌گذاران پس از ورود به حساب کاربری خود در سایت کارن‌کراد و انتخاب گزینه «سرمایه‌گذاری‌ها»، می‌توانند به گواهی شراکت در تامین مالی جمعی که از طرف فرابورس ایران منتشر شده است، دسترسی داشته باشند و این گواهی را دانلود نمایند.

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.