کارن‌کراد چه‌کار می‌کند؟

کارن کراد در واقع پل ارتباطی میان سرمایه‌پذیر و سرمایه‌گذار است و به عنوان سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند. کارن کراد، کارآفرینان، استارتاپ‌ها و طرح‌های مستعد را به سرمایه‌گذاران مرتبط کرده و این ارتباط را با حضور منتورهای حرفه‌ای، غنی‌تر می‌کند. کارن این امکان را برای همه ایجاد کرده تا بتوانند برای کسب و کار خود منابع مالی جذب کرده و روی بزرگترین ایده‌ها سرمایه‌گذاری کنند. کارن کراد، به عنوان کارگزار رسمی صندوق نوآوری و شکوفایی، برگزاری رویدادهای جذب سرمایه متنوعی را از جمله رویداد دوشنبه‌های استارتاپی، رویداد پیوند و رویداد استان آپ به عهده دارد. کارن کراد همچنین به عنوان سکوی تامین مالی جمعی تحت مجوز شرکت فرابورس ایران و تحت نظارت نهاد مالی شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ارزش‌پرداز آریان به فعالیت می‌پردازد.

 

آیا کارن‌کراد، سرمایه‌گذاری می‌کند؟

کارن‌کراد، مسیر ارتباطی میان سرمایه‌گذاران و متقاضیان سرمایه است؛ با این حال در برخی موارد، این سامانه با همراهی سایر مجموعه‌ها، هم‌سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد.

 

چطور به کارن‌کراد اعتماد کنم؟

سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری کارن، اولین کارگزار رسمی تأمین مالی و سرمایه‌گذاری تحت حمایت و نظارت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری‌ست. کارن کراد همچنین کارگزار رسمی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری است. این سکوی تامین مالی جمعی، دارای مجوز از شرکت فرابورس ایران است و تحت نظارت شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ارزش‌پرداز آریان فعالیت می‌کند.

 

هزینه استفاده از خدمات سرمایه‌گذاری کارن‌کراد چقدر است؟

پس از جمع‌آوری کل مبلغ درخواستی در تامین مالی جمعی یک طرح، 5% از کل هزینه به عنوان کارمزد از طرف سرمایه‌پذیر به کارن‌کراد پرداخت خواهد شد. سرمایه‌گذاران هزینه‌ای به سکوی تامین مالی جمعی کارن کراد پرداخت نمی‌کنند.

 

آیا لازم است بخشی از یک گروه سرمایه‌گذاری باشم یا به تنهایی می‌توانم سرمایه‌گذاری کنم؟

شما به عنوان سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی می‌توانید فعالیت داشته باشید.

 

چطور می‌توانم به عنوان سرمایه‌گذار در سایت کارن کراد، فعالیت داشته باشم؟

در سایت کران کراد، حساب کاربری بسازید و در انتهای فرم ثبت‌نام، نقش سرمایه‌گذار را انتخاب نمایید. شما می‌توانید ویدئوی راهنمای ثبت‌نام و سرمایه‌گذاری را در منوی اصلی سایت انتخاب کرده و تماشا کنید.

 

تامین مالی جمعی یا سرمایه‌گذاری جمعی چیست؟

تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ به معنی جذب سرمایه‌های خرد از تعداد زیادی از افراد است. تامین مالی جمعی یا کرادفاندینگ (Crowdfunding) یک ابزار مالی جدید است که توسط شورای عالی بورس و اوراق بهادار تصویب شده است. از طریق این ابزار، برای تامین مالی کسب‌وکارها از وجوه سرمایه‌گذاران خرد استفاده می‌شود.

 

در تامین مالی جمعی، تمامی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا می‌توانند شرکت یا طرح‌های توسعه‌ای خود را از طریق پلتفرم‌های عاملین کرادفاندینگ، تامین مالی کنند.

 

همچنین در این روش افرادی که سرمایه کمی دارند و یا افرادی که نمی‌خواهند سرمایه زیادی را به خطر بیندازند، می‌توانند با حداقل مبلغ، وارد سرمایه‌گذاری شوند.

 

آیا سرمایه من در تامین مالی جمعی، تضمین می‌شود؟

در تامین مالی جمعی طرح‌های برنده در مسابقه تلویزیونی کارویا، اصل سرمایه افراد، توسط صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری بیمه شده است. 

 

چگونه از صحت طرح‌های تاییدشده برای تامین مالی جمعی، مطمئن شوم؟

طرح‌های روی سکوی کارن کراد، به دقت توسط این سکو و نهادهای ناظر، بررسی و ارزیابی شده است. شما همچنین می‌توانید اسناد و مدارک مرتبط با هر طرح را در صفحه آن، مطالعه نمایید.

 

چطور می‌توانم در تامین مالی جمعی شرکت‌ها، مشارکت و سرمایه‌گذاری کنم؟

به عنوان سرمایه‌گذار در سکوی کارن کراد ثبت نام کنید. پس از انتخاب طرح مورد نظر و مطالعه اطلاعات طرح، گزینه اعتبارسنجی سجام را انتخاب کرده و کد ملی خود را وارد کنید. مجدد وارد صفحه طرح مورد نظر شوید و گزینه سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید. پس از تعیین مبلغ و نوع پرداخت، به درگاه پرداخت بانک هدایت خواهید شد. شما می‌توانید ویدئوی راهنمای سرمایه‌گذاری را از منو اصلی سایت، مشاهده کنید.

 

آیا سود طرح‌های تامین مالی جمعی، قطعی است؟

اطلاعات هر طرح جهت تامین مالی جمعی، به دقت و توسط نهادهای مختلف، بررسی شده است؛ با این‌حال سود قطعی نیست و ممکن است کمتر یا بیشتر باشد.

 

چطور می‌توانم سود حاصل از مشارکت در تامین مالی جمعی را دریافت کنم؟

پس از اتمام طرح، اصل سرمایه به همراه سود، از طریق شماره شبا به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود.

 

آیا سود حاصل از سرمایه‌گذاری در طرح‌های تامین مالی جمعی کارن کراد، مشمول مالیات است؟

خیر. پس از جمع‌آوری کل مبلغ درخواستی، از طرف فرابورس برای سرمایه‌گذاران، گواهی شراکت صادر می‌شود. این گواهی، ورقه بهادار و معاف از مالیات است.

 

اگر کمپین تامین مالی جمعی، موفق نباشد، سرمایه من چه می‌شود؟

در صورت جمع نشدن مبلغ مورد نظر در تاریخ یک ماه، سرمایه افراد به حساب ایشان بازگردانده می‌شود.

 

اگر پروژه تامین مالی جمعی که من در آن مشارکت می‌کنم، شکست بخورد، سرمایه من چه می‌شود؟

چنانچه سرمایه شما، توسط نهاد یا مجموعه مشخصی، تضمین شده باشد، در صورت شکست طرح، اصل سرمایه به شما باز می‌گردد؛ در غیر این صورت، شما در ضرر ایجاد شده، سهیم خواهید بود.

 

آیا می‌توانم سرمایه‌گذاری خود در تامین مالی جمعی را لغو کنم؟

طبق ضوابط و مقررات شرکت فرابورس ایران این امکان وجود ندارد.

 

آیا امکان تغییر میزان مشارکت در یک طرح تامین مالی جمعی وجود دارد؟

طبق دستورالعمل شرکت فرابورس ایران، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند مبلغ سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند اما چنانچه قصد افزایش آن را داشته باشند، می‌توانند تا سقف تعیین شده، سرمایه‌گذاری مجدد داشته باشند.

 

حداقل و حداکثر مبلغ مشارکت در یک طرح تامین مالی جمعی چقدر است؟

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری، در صفحه انتخاب نوع و مبلغ پرداخت، مشخص شده است. طبق دستورالعمل شرکت فرابورس ایران، افراد حقیقی، می‌توانند حداکثر 5% کل مبلغ را سرمایه‌گذاری کنند؛ اما سرمایه‌گذاران حقوقی، محدودیتی ندارند.

 

همزمان در چند طرح تامین مالی جمعی می‌توانم مشارکت و سرمایه‌گذاری کنم؟

محدودیتی در تعداد وجود ندارد.

 

آیا نام و میزان مشارکت من در تامین مالی جمعی، نمایش داده می‌شود؟

شما می‌توانید نمایش اسم خود در لیست سرمایه‌گذاران را غیرفعال کنید؛ بنابراین مبلغ سرمایه‌گذاری شما به صورت حساب ناشناس در فهرست، نمایش داده می‌شود. اما امکان عدم نمایش مبلغ، وجود ندارد.

 

گواهی شراکت در تامین مالی جمعی چیست؟

گواهی شراکت، ورقه‌ای بهادار است که در سرمایه‌گذاری به روش تامین مالی جمعی به صورت الکترونیکی از طرف شرکت فرابورس ایران منتشر می‌شود و نشان‌دهنده مالکیت مالی افراد در سرمایه‌گذاری است. صدور گواهی شراکت به منزله شرکت در تامین مالی کسب‌وکار یا پروژه بوده و معیاری برای مشخص شدن میزان مالکیت مالی سرمایه‌گذار، در آن پروژه یا کسب‌وکار است. باید در نظر داشت که گواهی شراکت به منزله تایید سودآوری طرح و پروژه نیست. 

 

چطور به گواهی شراکت دسترسی داشته باشم؟

سرمایه‌گذاران پس از ورود به حساب کاربری خود در سایت کارن‌کراد و انتخاب گزینه «سرمایه‌گذاری‌ها»، می‌توانند به گواهی شراکت در تامین مالی جمعی که از طرف فرابورس ایران منتشر شده است، دسترسی داشته باشند و این گواهی را دانلود نمایند. 

 

گواهی شراکت، چه زمانی صادر می‌شود؟

بعد از تکمیل پویش تامین مالی جمعی و جمع‌آوری کل مبلغ درخواستی و تایید سکوی تامین مالی جمعی و شرکت فرابورس ایران، گواهی شراکت صادر می‌گردد.

بهتر است سرمایه‌ام را روی یک طرح تامین مالی جمعی سرمایه‌گذاری کنم یا روی چندین طرح؟

سرمایه گذاری درکسب‌وکارهای نوپا بهتر است به عنوان بخشی از یک سبد سرمایه‌گذاری متنوع باشد. این بدان معناست که شما بهتر است سرمایه‌ای اندک را در چند کسب‌وکار سرمایه گذاری کنید، نه اینکه مبلغ هنگفتی را روی یک یا دو شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری کنید. 

 

لیست سرمایه‌گذاری‌هایم را در کدام بخش مشاهده کنم؟

شما با ورود به حساب کاربری خود و انتخاب گزینه «سرمایه‌گذاری‌ها» می‌توانید به فهرست سرمایه‌گذاری‌های خود دسترسی داشته باشید.