برای اولین بار، مردم در سود یک فیلم سینمایی شریک می‌شوند!
1402/7/9
نوع: استارتاپ ها
نویسنده: مهرنوش منفرد

اگرچه کرادفاندینگ یک ابزار نسبتا جدید در بازارهای مالی‌ست، اما این بدین معنی نیست که این ابزار روشی جدید باشد، بلکه به شکل‌های متفاوت از گذشته وجود داشته است.

ریشه‌ی تامین مالی را می‌توان در قرن‌ها قبل جستجو کرد؛ تاریخ نشان می‌دهد برخی از نویسندگان سرمایه‌ی آثار خود را از طریقی تامین می‌کردند که امروزه به تامین مالی جمعی بر پایه‌ی اهدا برمی‌گردد. پاداش کسانی که در این راه همراه ‌می‌شدند، ذکر نام‌شان در انتشار اولین چاپ‌های کتاب بود؛ تا نام آن‌ها برای همیشه در تاریخ ماندگار شود.

 

نمونه‌ای دیگر از کراد فاندینگ، در اواخر قرن هجدهم اتفاق افتاد. هنگامی که موزارت برای تامین سرمایه اجرای کنسرت خود، از عموم مردم کمک گرفت؛ او پس از شکست در مرحله‌ی اول، برای بار دوم 176 سرمایه‌گذار پیدا کرد و اجراهایش را با موفقیت پشت سر گذاشت.

این همان چیزی است که ما امروزه به عنوان تامین مالی جمعی مبتنی بر پاداش از آن یاد می‌کنیم. سرمایه‌گذاران در ازای کمک‌های مالی، کالا، خدمات و یا پاداش‌هایی را دریافت می‌کنند.

سال‌ها بعد در قرن بیستم، یک فیلمساز مشهور هندی تصمیم به ساخت فیلمی درباره‌ی جامعه‌ی دامداران گرفت. او سرمایه‌ی لازم برای ساخت فیلم خود را فقط با دریافت 2 روپیه از دامداران طی یک کمپین سراسری تامین کرد. وی برای قدردانی، نام آن‌ها در تیتراژ پایانی به عنوان تهیه‌کننده ذکر کرد.

سرمایه‌گذاری جمعی پیشینه‌ای بسیار قدیمی دارد اما "تامین مالی جمعی" اصطلاحی تازه بوده و اخیرا مطرح شده‌است.

مایکل سالیوان، کارآفرینی که به دنبال حامیانی برای کمک به تامین مالی پروژه‌ی وبلاگ ویدئویی خود بود، در سال 2006 اصطلاح "CrowdFunding" را ابداع کرد؛ پروژه‌ی وی شکست خورد، اما کلمه‌ی "تامین مالی جمعی" متولد شد.

پس از آن تامین مالی جمعی بزرگ و بزرگ‌تر شد و راه خود را در بازارهای مالی پیدا کرد. پلتفرم‌های کرادفاندینگ شکل گرفتند و به سمت رشدی که آینده را می‌سازد، پیشروی کردند.

 

کارن‌کراد، با افکارسنجی‌ در مسیر رشد تامین مالی جمعی، به این نتیجه رسید که سینما بستر مناسبی برای جلب نظر سرمایه‌گذاران خرد مردمی‌ست؛ پس برای اولین بار تصمیم به جذب سرمایه برای فیلمی در سینمای ایران گرفت.

فیلمی که کارگردان آن پیش از این، آثار پرفروشی را در کارنامه خود داشت و رکورددار فروش در اکران سینمایی و اکران آنلاین تاریخ سینمای ایران بود.

این تنها یک طرح معمولی برای تامین مالی جمعی نبود، بلکه گامی بزرگ و رو به جلو بود که در مسیر صنعت سینما برداشته شد؛ زیرا مردم برای اولین بار می‌توانستند در فیلمی سینمایی سرمایه‌گذاری کنند و در سود آن سهیم شوند.

کارن‌کراد به عنوان یکی از پیشگامان کرادفاندینگ در ایران، در عرصه فرهنگ و هنر نیز پیشقدم می‌شود. برای نخستین بار بستری برای مشارکت افراد فراهم می‌کند و اولین فیلم با سرمایه‌های خرد مردمی ساخته می‌شود.

به زودی نیز از فیلم‌های دیگری رونمایی خواهد کرد که با مشارکت مردم موفق به جذب سرمایه خواهند شد.

و این، یکی دیگر از رکوردهایی‌ست که به آن افتخار می‌کنیم.

 

لطفا برای افزودن نظر ورود یا ثبت نام کنید.